Co by rodiče měli řešit se svými dětmi

Rodiče často se svými dětmi neřeší co by měli. V posledních letech mi to přijde ještě horší, zdá se mi totiž, že spousta rodičů spoléhá na zaručeně „pravdivé“ informace, které se jejich ratolesti doslechnou od starších kamarádů, na internetu nebo ve škole. Či věc považují za vyřízenou když jim do ruky strčí knížku „Moje dospívání“ a tím pro ně veškerá angažovanost nad důležitými tématy hasne. Je to špatně!

(Ne, nemám ještě děti.)

Co by teda podle mě měliřešit? Jako první tu máme téma „Jak se dělají děti.“ Teorie o čápech kroužících nad hlavami nedočkavých rodičů je sice hezká a spousta rodičů ji pořád aplikuje (si myslím), ale je špatná. Jasně, že rodič by svému dítěti neměl vykládat jaké polohy se svým protějškem praktikovali při jeho stvoření, ale nějaký základ by dětem poskytnout mohli. Když neví jak téma uchopit ku pomoci jsou chytré knížky zabývající se tímto tématem.

Nenechávejte prosím všechno jen na knihách a když už tak dětem nabídněte, že se můžou doptat na co potřebují. Myslím si, že říct jim alespoň trošku o tom jak vznikli není nic špatného a je lepší, když se to dozví od někoho blízkého než potom ve škole, nedejbože z porna. Nevím, proč se rodiče o tom stydí mluvit.

„Rozdíly kluk a holka“. Pevně věřím, že je minimum rodičů, kteří to svým dětem nevysvětlí. Tak jako sex je i toto téma hodně důležité, možná i důležitější k probrání. Myslím, že je jedno jak pohlaví budou říkat, ať už „kačenka“, „famfulín“ nebo jinak, ale měli by jim dle mého říct i o správných biologických názvech.

„Menstruace.“ Protože jsem holka, budu se zabývat jen holčičí části dospívání, ale i ta klučičí by neměla být opomenuta! Doteď si pamatuju jak mojí kamarádce mamka nevysvětlila, proč má najednou červené kalhotky, ani co to znamená (možná ji chtěla ušetřit trýznivému pocitu, že to tak bude až do přechodu každý měsíc).  Musela jsem to být já kdo díky svojí mamce věděl o co go a kamarádce to vysvětlil. Není na tom nic špatného! Probírá se to sice ve škole při speciálních besedách nebo v hodinách přírodopisu, ale v množství informací se dítě lehce ztratí. Bylo by fajn mu to vysvětlit znovu a pravdivě. Je to součást našich životů!

„Proč se ti dva pánové líbají?“ Tady si pamatuju na sebe. Cca v deseti letech jsem se hrozně styděla mamky zeptat, proč se někteří lidé stejného pohlaví drží za ruce, líbají se, hladí se… Různě jsem to okecávala, protože mi to přišlo jako něco špatného a ostudného, ale naštěstí mi to bylo vysvětleno. Být členem LGBT komunity mi nepřijde jako něco špatného, dítě by mělo vědět, že je to zcela normální a nejedná se o vrozenou nemoc nebo úchylku! Nejlepší by bylo mu vysvětlit, že i když třeba bude gay nebo lesba na vaší lásce k němu to nic nemění a nemusí se stydět.

„Antikoncepce“. Udivuje mě, kolik matek to při dovršení patnácti let svých dcer neřeší. Spoléhají, že se to probírá ve škole ale zase, probírá se to povrchně a člověk se v tom ztratí. Není nad osobní zkušenost někoho blízkého. Mělo by se to probrat než bude příliš pozdě.

Napadnou vás další témata?

Související články

2 komentáře

  1. Souhlasím, se mnou doma nikdo neprobíral ani menstruaci, ani sex a tím pádem ani antikoncepci. Je pravda, že mě vychovávali prarodiče, tak to bylo trochu složitější se starší generací, ale mrzelo mě, že se mnou babička takové věci neprobrala. V rodině by měla být určitá otevřenost. Samozřejmě jsem to v 15 všechno dávno věděla, ale bohužel ne od rodiny.

    LENN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.