Současný knižní trh je pestrý, na tom se asi všichni shodneme. Nabízí od každého trochu, přes knihy o osobním rozvoji, youtuberech až po autobiografie a kuchařky. Přesto se mi zdá, že především knížky pro děti vzbuzují značný rozruch, hlavně ty, které se dají označit slůvkem kontroverzní, i když to je věc názoru. Mám na mysli především knížky o sexualitě a dospívání, ty to totiž rozdělují společnost na dva tábory.
Stejně jako kdysi dílo Princ & Princ momentálně vzbuzuje rozruch kniha určená od 4 let věku s názvem Moje malá proč: Co to tam mám?, která dětem vysvětluje (nejen) rozdíly mezi pohlavními orgány. Dokonce se dostala i do televizní reportáže a včera mně do rukou, a já bych vám teď ráda sepsala svůj názor na tyto „kontroverzní“ knihy. Než se pustíte do čtení, chci vás jen poprosit, abyste při případném komentování respektovali můj názor stejně, jako já budu respektovat váš slušně vyjádřený komentář.
Onu pro mě nekontroverzní knížku, Co to tam mám? jsem zběžně prolistovala, ale nijak mě nepohoršila, protože si myslím, že pořídit by si ji měl jen ten dospělý, který sdílí stejný názor jako já, a na tématu sexualita zprostředkovaná dětem nevidí nic špatného. Ten, kdo s podobnými díly nesouhlasí, ať si ji nepořizuje a knihu dětem neukazuje. Je to jednoduché.
Možnost předčítat ji dítěti ve věku 4 let vnímám jako individuální, klidně bych ji přečetla až o pár let později. . Ale summa summarum neshledávám nic zásadně špatného. Moc nerozumím tomu, proč tolik lidí (nejen u knih) má potřebu vulgrárně komentovat něco, s čím nesouhlasí. Nesouhlasím s tím? Nezajímá mě to? Tak to prostě ignoruju.
Oceňuju, že dnešní knihy dávají prostor i miminkám v bříšku (kniha V bříšku), hovínkám (Co je to hovínko?) a věřím, že svoje čtenáře si knihy najdou. Možná se pro mě podobná díla stanou kontroverzními až v roli matky, protože si umím představit, že je těžké o podobných věcech mluvit, ale nemyslím si to. Podle mě by na toto témata přijít řeč měla, děti jsou zvídavé.
Edit: Listování knihou Co je to hovínko?
A co si o tom myslíte vy? Číst, nečíst?
Náhled je z canva.com.
Já v tom stejně jako ty nevidím problém. Možná bych ale ještě pár let počkala, 4 roky mi přijdou ještě poměrně málo, ale budiž. Je potřeba o tom mluvit, jelikož je rozhodně lepší když se to dítě dozví takhle, než někde samo a třeba úplně špatně.
Naty, souhlasím 🙂
Podobné knihy jsou fajn, pomáhají rodičům s rozebírání těchto témat s děti. A děti se ptají, ne že ne.
Na Princ & Princ navazuje Král & král & rodina. Rozebírali jsme tyto příběhy ve škole, když jsem ještě studovala (ach). Děti je prý přijímají úplně v pohodě, nepozastavují se nad tím, že se dávají dohromady dva kluci. A asi na tom fakt dětem nic zvláštního nepřijde, jako malé jsme si klidně hrály na rodiny, kde byly dvě maminky, protože žádná holka nechtěla hrát tatínka. 😀 A nebyl to problém. Negativní pohled na homosexualitu získají děti jedině od rodičů, televize nebo obecně společnosti.
No a co se týče sexuality… Mám “nastudovanou” Moji první knížku o sexu. Je tam vysvětlené úplně všechno. Od mužské a ženské anatomie, přes menstruaci, pohlavní styk až po porod. Všechno je to vysvětleno moc mile, dovedu si představit, že si to čtu se svým dítětem klidně už ve školce. Co se mi ovšem nelíbí, jsou ilustrace. Dělají z knihy dost perverzní titul! 😀 Maminka s tatítnkem v posteli při milování by mi nevadili, jsou přikrytí peřinou, takže to vypadá, že si jen dávají pusu. Maminka u gynekologa by mě taky nepohoršila. Ale to, že se na všechny ty podivné polohy dívají dvě děti a pejsek, kteří knihou provázejí, to je fakt dost divné.
Každopádně považuji za důležité rozebírat s dětmi sexualitu a rozmnožování, samozřejmě s ohledem na věk. Jsem přímo alergická na povídačky o čápech, zasazení semínka nebo nalezení miminka v lese.
Omlouvám se za dlouhý komentář. K tomuto tématu jsem prostě měla co říct.
Káji, moc děkuju za podnětný komentář 🙂 A i tvoje postřehy ze studijního prostředí :)! Já se k těmto knížkám taky dostávám právě ve škole a třeba Co tam mám? vyvolalo diskuzi i v naší malé třídě. A s probíráním sexuality a rozmnožování s tebou souhlasím.