Mám hotovou průvodcovskou zkoušku!

Dneska vám konečně můžu napsat, že jsem oficiální průvodce cestovního ruchu s profesní kvalifikací! V sobotu se mi podařilo zdolat 90 záludných otázek, vyslechnout si posudek na mnou vypracovaný zájezd, poznat významná místa na obrázku a taky splnit praxi, to už jsem ale udělala dříve. Byly to nervy a nebylo to nic lehkého jak jsem si bláhově myslela. Trošku vám přiblížím více o zkoušce.

Cena zkoušky je variabilní a záleží, jestli zároveň absolvujete i průvodcovský kurz, ve kterém vás kromě průvodcovských základů čekají i povinné reálie (dějepis, předpisy, pojmy z oblasti cestovního ruchu…). Já jsem platila pouze zkoušku, kurz jsem nedělala. Ovšem pokud nemáte cestovní ruch vystudovaný, kurz doporučuju, protože jinak se budete prát s těžkým soupeřem (jako já). Učila jsem se ze skript, které jsem dostala, z knih o cestovním ruchu a taky z Dějepisu v kostce. Zkoušku jsem dělala v Brně vím, že možnost je i v Praze, jiná města v ČR nevím.

CC0 1.0., Pixabay.com

INFO O ZKOUŠCE V BRNĚ BÝVÁ TADY 

Info o zkoušce v Praze je tady.

Test se skládá z 90 otázek musíte mít správně tuším, že 86 % z nich. Jsou to otázky jednak dějepisné (všechny historické etapy), pojmy z oblasti cestovního ruchu, informace o Evropské unii, obecnosti, významní představitelé a památky města ve kterém zkoušku skládáte…

Další částí zkoušky je poznávačka významných památek světa, ČR a Evropy. K tomu i stavební slohy a století, kdy vznikly.

Praktická zkouška je předpokládám různá. Pražáci si projdou nejspíše Prahu a její významná místa, Brňáci budou průvodcovat Brnem.

CC0 1.0., Pixabay.com.

Pamatujte na to, že je důležité mluvit nahlas, zřetelně, spisovně, ale laicky (nepoužívat odbornosti bez vysvětlení), hlídat si skupinu, přizpůsobit skupině průvodcovské tempo, zohlednit děti, staré lidi ve skupině, zůstat profesionální, nehádat se, nemluvit čelem k objektu, nezesměšňovat různé rasy, menšiny, objekty, být nestranný, nemluvit monotónně, snažit se výklad oživit zajímavosti (suchý popis nezaujme), podávat pravdivé informace, zjistit si TIC a záchody na trase…

O zpracování zájezdu se moc rozepisovat nechci, každá autorizovaná osoba u zkoušky to může chtít jinak. Nicméně, zjistěte si všechny info o zpracování dopředu!

Mám hotovou i zkoušku z jazyka (úroveň B2), ta byla ústní. Uznávají se i certifikáty.

Čas, který na zkoušce strávíte je taktéž variabilní. Na test jsem měla 90 min., obhajoba práce a poznávačka trvá cca minut 15. Na zkoušku jsem se učila intenzivně 3 dny.

Závěr: Zkouška fakt nepatřila k nejlehčím což se dá očekávat, kdyby vás napadla nějaká otázka zeptejte se, ráda pomůžu. Pokud ji splníte čeká na vás profesní kvalifikace. Po ní se můžete ucházet o práci průvodce v CK, ke zkoušce patří ale i různá rozšíření podle preferované oblasti. Pokud by vás zajímalo jaká živnost průvodcovství je, tak se jedná o živnost volnou. Jako certifikovaný průvodce si můžete požádat o členství v Asociaci průvodců ČR.
Ještě malá poznámka, průvodce není animátor ani turoperátor!

Více o zkoušce tady. a tady.

Nádhledový obrázek, CC0 1.0.

Související články

3 komentáře

  1. Uch, to je náročné. :-O Hlavně ten dějepis, obávám se, že bych kvůli němu neprošla. 😀

    Gratuluji!!!

    1. Děkuju vám moc, mám z toho radost, ale cesta na zájezdy je dlouhá a ještě jsem k tomu ,,nedozrála“ (z 30 lidí na zkoušce jsem byla nejmladší), potřebuju si to srovnat v hlavě, zatím zůstávám věrná NPÚ.