Skutečná velikost světa

Když začaly první novodobé demonstrace v ČR, pod fotkou kamarádčiny účasti přistál komentář slečny se kterou jsem v menší partě hrála kdysi lasergame na druhé straně republiky. Překvapilo mě, že se ty dvě znají, přestože je od sebe dělí více než 250 km. „Lotrandovské“ svět je malý a o náhody tu není nouze prostě platí!

Často se mi stane, že ten zná toho, koho znám já, on zná mě a ve výsledku se známe tak nějak všichni. Je to výhodné i nevýhodné zároveň jako všechno, člověk si pak mnohdy musí dávat pozor na pusu. Na druhou stranu, pocit sounálěžitosti a propojenosti není k zahození.

Mimochodem, propojenost mě nepřestává udivovat. Možná, že ve skutečnosti je svět v podstatě malý. Věděli jste, že na toto téma byl provedený psychologický experiment? „Stalo se tak v šedesátých letech, kdy psycholog Milgram třem stovkám náhodných lidí například v Nebrasce poslal dopis, který měl být doručený muži z Bostonu. Dopis měli tito lidé poslat po někom, o kom mají tušení, že by jim v doručení k cíli mohl pomoci. Jak to dopadlo? Do cíle tehdy zdárně doputovalo 64 dopisů a většinou k tomu stačilo šest osob! Znamená to tedy, že vzkazy jde zdárně posílat i na větší vzdálenosti? Pokud si o tomto small-world experimentu chcete počíst, pokračujte tady.“

V dnešní době si myslím, že dopisů/ vzkazů by doputovalo ještě více a když vezmeme v úvahu sociální sítě… Kdepak vzkazy v láhvi hozené do rozbouřených vln! Hluboká minulost!

Chcete se o propojenosti světa přesvědčit? Pro začátek stačí, když prolistujete seznamy vašich přátel na sociálních sítích a porovnáte je s těmi svými. Schválně, kolik z nich má v přátelích lidi o kterých jste vůbec netušili, že se vzájemně znají? Kolik sledujete stejných lidí bez toho, abyste si o tom řekli? Mně se propojenost ukázala několikrát a to i u jedinců, kteří nejsou ze stejného města.

Co z toho vyplývá? Ať už budeme od domova jakkoli daleko, vždycky můžeme cítit jakýsi pocit sounáležitosti/ propojenosti, protože ten zná toho, on zná mě, a tak náš vzkaz může zdárně doputovat k cíli. Tak mě napadá, nechcete mi někdo poslat pozdrav po známostech?

Zdroj o experimentu

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.