Upřímně o sexu, určeno hlavně mladším 15 +

Pamatujete na sérii přednášek o dospívání na základní nebo střední škole? Já jsem je zažila na základce tuším, že někdy v šesté třídě. Tehdy nás rozdělili na kluky a holky a nevím jak to vypadalo u kluků, ale my jsme dostaly vložky, tampóny a možná úplně minimální poučení o sexu, určitě jsme nenasazovaly kondom na banán, protože by mi to utkvělo v paměti.

Téma sexu je v naší společnosti velké tabu. Je to tabu ve školách, v médiích (ne, porno nepočítám) a bohužel i v domovech. Jak jsem psala tady, rodiče často se svými dětmi neřeší ani antikoncepci a místo toho ratolestem strčí do ruky „chytrou knížku“.

Nebyla špatná, ale stejně jsem po jejím dočtení měla spoustu otázek, ale styděla jsem se na ně zeptat rodičů. Až v době kdy jsem začala sexuálně žít se mamka zeptala jestli se nějak chráním a tím to haslo. Aspoň se teda zeptala, no a nedopadla jsem jako ty holky v Těhotná v šestnácti, které spoléhaly na to, že přítel si „dá pozor“ nebo že ony určitě neotěhotní, přestože se nechrání.

Pokud jste mladší 15 let (od 15 je u nás povolený sexuální styk, kdyby tu byli nějací mladší čtenáři), určitě nespoléhejte na přerušovaný styk ten si člověk může dovolit až když mu nevadí varianta otěhotnění. Nespěte se svou přítelkyní/přítelem jen proto, že vás do toho tlačí. Nespěchejte do sexu jen proto, že vám je už 15 a všichni ostatní to už mají za sebou a vy jste ti divní, každý na to potřebuje jinak dlouhý čas a co si budem vykládat, ono v 15 letech nebo všeobecně poprvé není žádná hitparáda.

Trvejte na použití kondomu alespoň poprvé, protože kondom chrání před pohlavními nemocemi (a že jich je dost), zatímco antina chrání „jen“ před otěhotněním. Čtěte příbalové letáky u antikoncepce, ať nejste překvapené, že jste otěhotněly z „nehody“ v době, kdy se antina bila s antibiotiky nebo při průjmu.

Nechte si s výběrem antikoncepce poradit u gynekoložky/gynekologa, ať vás ani nenapadne si antinu koupit od někoho na internetu! Nestyďte se kupovat kondomy, eventuálně těhotenské testy ( s tím mají někdy holky problém i ve dvaceti letech a mně to kdysi taky přišlo jako ta nejvíce potupná věc, ale kdo sexuálně žije je zodpovědný za své činy a svoje jednání, takže koupení si testu je pořád lepš, než když dítě má dítě). Čtěte návod k použití kondomů, protože i když na tom není nic těžkého spousta lidí při jeho nasazování chybuje a pak se diví. Při správném dodržování návodu se nemůže jen tak stát, že by praskl. Kondomy nenoste v kapse, v peněžence a na dalších místech, kde by se mohly znehodnotit. Použitý kondom vyhoďte. Když vám přítel řekne, že přes kondom nic necítí a vy na kondomech trváte nenechejte se zviklat, v případě že nechcete nebo nemůžete brát antinu.

Na gyndě si nechejte udělat krevní testy (stojí okolo 700 Kč) kvůli tomu, jestli nemáte špatnou srážlivost krve. Choďte pravidelně na gynekologické prohlídky jedenkrát ročně  ne jen když máte problém. Po první menstruaci by měla následovat první gynekologická prohlídka.

V případě dotazů se nebojte ptát, protože všechno se dá řešit a lepší je mluvit o tom co je nám nepříjemné než pak řešit důsledky.

P.P.S. Možná jste sexuální výchovu ve škole zažili lépé což ukazuje pokrok, tak se nebojte a napište to dolů do komentářů.

Související články

4 komentáře

 1. U nás doma poučení mě o sexu taky probíhalo ve formě knížek o dospívání, sexu apod., myslím že jsem se o tom dokonce zmiňovala v jednom z posledních článků, že jsem ji jednou dostala k Ježíškovi 😀 my žádnou sexuální výchovu ani přednášku ve škole nikdy neměli, takže jsem se něco dozvěděla z internetu, něco z knížek. Přijde mi to pořád jako hodně tabuizované téma a nechápu proč. I o té antikoncepci, já nemám problémy se srážlivostí krve, ale přesto mi HA způsobila během půl roku peklo ze života, silné bolesti nohou a málokde se o vedlejších účincích otevřeně mluví. A o těch patnáctiletých frajírcích, z těch jsem ještě v šestnácti měla hrozné „depky“, že už „to všichni mají za sebou“ a já skončím jako stará panna, protože jsem ještě s nikým nechodila.

  Přitom postupem času člověk zjistí, že většina lidí přehání a spousta z nich má první sex nebo celkově vážný vztah třeba až kolem 18 jako já a rozhodně to není nic ojedinělého 🙂 pěkně napsané 🙂

 2. Osobně jsem vyvalená jako puk. To co píšeš o sexuální výchově v dnešní době mně evokuje dobu v komunismu, kdy já byla puberťák a sex zakázané slovo.
  To, že se nic nezměnilo, no to je smutný fakt, svědčí to o velikém společenském problému nás všech, protože pohlavně přenosných chorob přirůstá geometrickou řadou a nezletilých těhotných také.
  Za rodiče musím bohužel podotknout, že sdělovat dítěti o sexu patřičné detaily občas nebývá zrovna trhák, ale je to potřeba, i když by se člověk viděl raději jinde, neber to pokrytecky, až budeš mamina, vzpomeneš si.

  1. Bohužel, nic moc se v této oblasti nezměnilo a chápu, že může být těžké si o tom s dítětem promluvit, ale mělo by to přijít, než bude pozdě. Mladším by mohlo v téhle oblasti posloužit video od youtubera Kovyho (O sexu), pokud se do toho rodič hned nechce pouštět sám, ale měl by to zkusit.

   1. A to já jsem ještě „dítě devadesátek“, takže už je to hodně dlouho, co jsem přednášku ve škole absolvovala. Díky okolí, kde jsou mladší vím, že žádný velký posun nenastal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.