Dneska jsem dostala zajímavou otázku a sice, jestli i v budoucnu budou lidé číst knížky, ať už v jakékoli podobě.
„Jaký kulturní barbar tohle řekl? Co je to za blbost?” pomysleli jste si možná právě teď, ale když nad otázkou zauvažujete více, dává smysl, protože spousta lidí na čtení nemá čas, hodně dětí číst vůbec nechce, povinná četba je pro některé učiněný horor, plus tu máme internet napříč všemi generacemi…
Jaký je teda můj názor? Pokud by rapidně klesl počet čtenářů, určitě by vycházelo méně knih , což na jednu stranu je podle mého názoru dobře, když si vezmete spotřebu papíru, na druhou bychom ale možná přišli o možnost knižní volby a cena knížek by ještě vzrostla, což je nepříjemné, přesto si nemyslím, že knihy jako takové úplně vymřou. My knihomolové to zkrátka nedovolíme!
Když se podíváme na knihy jako na informační prameny, či na prostředek rozvoje jazyka, není zkrátka možný jejich úplný zánik, spíše si myslím, že se časem začne řešit už zmíněná spotřeba papíru a knihy budou vycházet buď omezeně, nebo zcela v jiné podobě.
Co se týče elektronických knih, jako možné úplné alternativy, tak těm prostě nefandím, stejně jako audio knihám. Když si totiž pustím audio knihu třeba u uklízení, absolutně se nesoutředím a nevím, která bije, proto jak elektro ani audio knihy nejsou pro mě a vždycky budu ta, co bude tahat 3 kg papírových knížek v batohu, ale proti gustu…
Kolem mě potom lidé čtou hodně, ale možná se pohybuju v jiné sociální bublině než vy, a tak mám pocit, že čtení je pořád hodně oblíbená aktivita, těžko říct. Můžete mi o tom napsat :), stejně jako můžete napsat, co jste četli naposled, co čtete teď, která podoba knížek vám je nejsympatičtější….
Co jsem naposled dočetla? Dardu od Ireny Douskové, za mě nejslabší díl “Budžese”.
Co čtu teď: Skoncovat s Eddym B., zatím se s tím docela peru.
Momentální knižní skóre od začátku roku: 12 knih, pečlivě si to poprvé zaznamenávám!
Nádhled: Photo by Stanislav Kondratiev on Unsplash