Moje hygge, zvládneš to i ty!

Hned úvodem jsem splnila první předpoklad pro to, abyste tento článek rozklikli. Je o hygge, šťastném způsobu života, který je nám v poslední době servírovaný ze všech stran, bombarduje nás to odevšad, nejvíce však na sociálních sítích. Mohla bych ho pojmenovat taky, jak jsem se vydala cestou f*ck it, ale to by nebylo tak cool a in, že jo, a tak se svezu na blogerském klišé, nemáte zač.

Nebudu vás přesvědčovat o tom, jak byste měli být co nejvíce věrní mému návodu, jak být „hygge“, ani nebudu chtít, ať si doma zapálíte krb, rozvěsíte motivační obrazy a rozestavíte svíčky (samozřejmě ty od Yankee candle, žádné jiné nepřipadají v úvahu), jde mi jen o to, vám třeba poradit, jak žít líp, být spokojenější. A že já mám sakra důvody vědět, co dělat se svým životem!

Nedělejte to, co nechcete dělat

Znáte to. Rodina se skládá plus mínus ze čtyřiceti členů, když počítáme i vzdálené tetičky a strýčky a z toho se stýkáte pravidelně tak s deseti, možná s více, málokdy jste v kontaktu se všemi. Najednou si ale právě ta vzdálená tetička, kterou vidíte jednou za rok vzpomene, že slaví narozeniny a protože jste rodina, máte se zúčastnit oslavy, i když absolutně nevíte, jestli tetička za rok zhubla nebo přibrala a jestli zůstala věrná svému manželovi. Slušnost velí jít, jelikož vás pozvala, ale my, protože se snažíme být hygge zdvořile odmítneme, protože na oslavu jít nechceme. Nepřipadá nám to správné, jelikož tuto tetičku nepovažujeme za blízkého příbuzného, a tak zůstaneme doma. Situace nedělat to, co nechceme se dá aplikovat i v případě, když jste třeba pozvaní na svatbu ze zdvořilosti a v dalších podobných chvílích.

Stýkejte se s lidmi, kteří za to stojí

Není důležité mít dvacet kamarádů, kteří si v SOS situaci vymyslí, že zrovna neměli telefon u sebe jen proto, aby vám nemuseli pomoci. Je důležitější vybrat a vytřídit jen ty, co za to stojí. S těmi je vhodné trávit čas, ostatní můžou být zařazeni do sekce „známí“.

Stůjte uprostřed

Rodiny nejsou jen oázou klidu a míru, někdy (a to často) jsou dějištěm různých rodinných válek a sporů, které jednotliví členové napáchali navzájem. Pokud jste u jejich sporů nebyli, ale slyšeli jste sto verzí jednoho příběhu, nespočet pomluv a urážek na určitého člena rodiny a každý očekává, že se přidáte na jeho stranu, udělejte to tak, že se nepřidáte nikam. Nenechte se stahovat do sporů, které se vás netýkají! Slušně vysvětlete válčícím příbuzným, že nehodláte řešit, co bylo před dvaceti leti, v době, kdy jste ještě nebyli na světě, je to čistě jejich problém, ne váš. Řekněte, že se na žádnou stranu přidávat nebudete a zůstáváte nestranní.

Buďte sobec a taky relaxujte

Kromě toho, že myslíte na ostatní, myslete i na sebe, najděte si čas na věci, co máte rádi. U mě to jsou tyto činnosti čtení, kreslení, blogování, výstavy, výlety, přednášky.. a mohla být jmenovat dál. Aby byla zastoupena i psychohygiena, doporučuju meditaci, jógu, tai-chi nebo psychologa.

Sociální síť není středobodem všeho, čas využijte efektivně

Není nic smutnějšího, než trávit den na sociální síti, a tak si vyhraňte na sociální sítě určitý čas. Pro příklad dvakrát denně deset minut. Za ty projedete Instagram i Twitter. Po zbytek dne je nechte vypnuté, pokud to nehoří, neodpovídejte na zprávy hned, člověk nemusí být neustále online. Místo deseti statusů se běžte projít se psem, přečtěte knížku, učte se do školy, rozvíjejte se nebo třeba vařte.

Těmito zásadami hygge se řídím a pomohly mi přežít špatné období, můžete využít kreativní myšlení  a do komentářů napsat další zásady toho, jak být hygge.

Nádhledový obrázek, CC0 1.0.

Související články

2 komentáře

  1. Ještě bych přidala „dělejte práci, která má smysl“. Jinak teda ten oheň v kamnech daleko od civilizace je sice fajn, ale v těch mrazech posledních dnů jsem se musela přece jen přesunout k normálnímu ústřednímu topení u rodičů, zmrzat v romantice zase tak moc hygge není, když to máte každej den a ne jen na obrázku 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.