O 21. století se mluví jako o době informačního věku. Informace a různé zprávy se na nás valí rychlostí blesku a ve velké míře. Jsou dostupnější víc než kdy dříve a často je získáváme „zadarmo“*. Může být těžké se v nich vyznat a udržet si zdravý rozum. V dnešním článku vám proto zkusím poradit, jak se v informačním moři neutopit, a přesto v něm plavat 😊
*Ve skutečnosti za ně často “platíme” svými osobními údaji.
Tady jsou moje 3 osvědčené tipy:
- Sledujte zprávy, ale s mírou! Znám domácnosti, kde ráno čtou noviny, přes den poslouchají zpravodajství v rádiu a večer končí u postupného přepínaní na všechny hlavní zprávy. Z toho by jeden zblbnul! Mně osobně stačí projet novinky na netu. A to na chvilku –max 2x denně. Televizi nemám, noviny čtu jen u babiček a rádio moc neposlouchám. I tak vím, co se děje.
- #uklidsinainstagramu: Tenhle # vytvořila dávněji Tereza Salte. Jde v něm o to, že minimálně jednou promažete insta účty, které už vás nebaví a nechcete je sledovat. Sama už delší dobu promazávám pravidelně. Stejně přistupuju i k „přátelům“ a stránkám na Facebooku.
- Propíchněte informační bublinu: Zrovna nedávno jsem si říkala, že kdyby člověk neustále sledoval různé zprávy, za poslední rok by skoro nevyšel ven. Když bublinu propíchnete, možná zjistíte, že apokalypsa se nekoná.* Nejen kvůli koroně se hodí vědět, jak fungují média, a jak bychom měli s informacemi pracovat. Proto vám doporučím kromě knížky Šok! Hrůza! Média! i tenhle článek s dalšími knižními tipy + užitečnými weby, věnující se informační gramotnosti.
*Myšleno obecně. Koronu nijak nezlehčuju.
Závěrem chci dodat poslední tip: Pokud vás uživatel na sockách baví, ale z ňákého důvodu nechcete vidět všechny jeho příspěvky/stories, stačí ho “ztišit”.
A teď by mě zajímalo: Máte doma TV? A jak moc momentálně sledujete zprávy? Případně přes co (net, rádio…?)
Uklízím Instagram, uklízím všechny sítě! Nebo se o to alespoň snažím. Co tam nechci mít, to tam jednoduše nemám.
Mě osobně hlavně v této době vadí dezinformace, jelikož se na ně nachytávají moji blízcí, kterým to už snad ani nedokážu vymluvit a který se nechtějí vzdělávat a pídit se po tom, jestli daná informace je ze solidního zdroje či nikoliv… pak z toho vzniká zbytečné dohadování, na které už po tom roce vážně nemám sílu…
Zprávy jinak doma nepouštíme vůbec, sem tam si pustíme nějaký sitcom do pozadí, ale většinou koukáme na Netlix / HBO či si pouštíme videa na YT 🙂
Přátelé promazávám pravidelně. Psát si můžu na FB s kýmkoli, že ano. Z minulosti mám ale dva účty, na tom druhém, ze kterého sdílám blogové příspěvky, mám všelijaké další lidi, ale to mi nijak nevadí, protože tam netrávím čas. (Tak. A teď se všichni, které znám přes blog, pěkně naštvou. :D)
Občas promazávám i stránky nebo skupiny. Ze začátku to vždycky vypadá dobře, ale nakonec stejně zjistím, že se tam lidi jen hádají. Z toho důvodu mám vlastně poslední dobou radši instagram, tam je to takové čistější.
Zprávy skoro nesleduju, vím to, co na mne skočí na Atlasu, když se přihlašuju na e-mail. Prý je to špatně, prý se musím zajímat o to, co se děje… ale pro mne je hlavní, co se děje mně osobně případně mým blízkým a nemyslím si, že o něco přicházím. Aspoň je mi fajn, zatímco jiní šílí. Poslední rok obzvlášť.
Televizi nemám, byla by zbytečná. Obecně ji ovšem nepovažuju za něco špatného, záleží, jak se používá. Dobrý sluha, ale zlý pán. 🙂 Zprávy bych si asi nepouštěla, přijde mi, že v nich všechno strašně zveličují. Obzvlášť se mi nelíbí, jak neustále připomínají staré události. V reportáži ukážou např. aktuální požár v domě, což je v pořádku, a v závěru zopakují pět dalších požárů, počet jejich obětí, výši škody atd., asi aby nebyli lidi málo zdeptaní…
Já se sice o dění zajímám, ale úplě rozumím tomu, jak to myslíš. TV taky nemám a žiju. Občas v ní dávají něco zajímavého (jako teď Kukačky), ale to jsou spíš výjimky :/
Skvělý článek a určitě občas není od věci pročistit Instagram či ho dokonce vůbec neotvírat. V dnešní době jsme opravdu přehlcení ze všech stran…
Hezké a dobré tipy, vše v podstatě dodržuji také. Na zprávy v TV koukám vyjímečně, na netu se na ně kouknu tak dvakrát do týdne, a to jen proto, abych věděla, co se děje u nás doma kvůli rodičům.
TV ale máme, většinou si ale pouštíme netflix, youtube, nebo dokumenty 🙂
I instagram promazávám ale spíše postupně. Když mě někdo štve, nebo vyloženě nebaví nebo mi začne vadit, mažu rovnou 🙂
Nezdá se to, ale je to podle mě důležité, mnoho informací, které dostáváme jsou naprosto zbytečné, a co se týče korony, mají hlavně šířit strach. Z vlastní zkušenosti vím, že v TV se lže a informace se překrucují neskutečným způsobem, proto beru vše s rezervou a co jsem neviděla, to se mohlo stát jakkoliv!
To souhlasím,vybírají se hlavně zprávy vyvolávající emoce, kontroverzi… Spousta věcí se k nám pod hlavními tématy ani nedostane :/
S tím, že se lže, tak takovou zkušenost úplně nemám. Ale když to vztáhnu na koronu (na co jiného v téhle době), tak si pamatuju, jak se hrozně psalo o Karvinsku. Letním semeništi korony. Reportáže popisovaly Karvinou v době korony jako totální apokalyptické místo a tam se přitom reálně na první pohled nic nedělo. Vlastní zkušenost, protože tam často jezdívám 🙂
Už před pár lety jsem si předplatila noviny, které považuji za kvalitní, a v zásadě všechny ostatní kanály vyřadila. A jak se mi ulevilo! 🙂
To je dobrý přístup 🙂