Ilumináti ovládající svět, zlověstné chemtrails nad našimi hlavami a korona jako biologická zbraň, říká vám to něco? Myslím, že určitě. Tyhle a další emotivní témata jsou častými předměty článků na dezinformačních webech. Každý z nás už pravděpodobně tyhle „zaručeně ověřené pravdy“ někdy zaregistroval.
Nejlepší, co po přečtení můžete udělat, je zavřít podobný web a už nikdy se nevrátit. Bohužel to bývá často naopak, a spousta lidí napříč věkovými kategoriemi, společenskému postavení nebo vzdělání, podobným zprávám uvěří. Navíc je často sdílí dál! A tak se hoaxy, alternativní fakta = lži, a dezinformace dostávají mezi nás.
Je to smutné, ale kritické myšlení a informační gramotnost je věc, na kterou se musí pořád aktivně upozorňovat. Třeba tak, jak to včera udělal Petr Ludwig, autor knížky Konec prokrastinace a propagátor kritického myšlení. Jeho insta příspěvek přikládám tady a prosím abyste ho sdíleli dál. Je to důležité nejen v době korony.
Nechci tady vyjmenovávat zásady kritického myšlení a informační gramotnosti (pár jich máte v příspěvku Petra Ludwiga), místo toho vám můžu doporučit několik chytrých knížek, knihoven a webů, které byste měli znát, pokud chcete být informačně gramotní (jakože chcete!).
Knížka Média, lži a příliš rychlý mozek od Petra Nutila , se zabývá se mediální gramotností. Je to dobrá pomůcka, jak se v současném informačním světě vyznat. Jedna z nejlepších o tématu, co se ke mně dostala.
Modla kritického myšlení a informačního věku Faktomluva, nesmí chybět. Její hype je v tomhle případě oprávněný, protože malinko může změnit náš pohled na svět.
YT kanál Zvědátoři sleduju jen občas a je to škoda, protože pánové Martin Rota a Patrik Kořenář na něm řeší nejrůznější témata. Musím říct, že odvádějí skvělou práci. Mimo jiné se zabývají i konspiračními teoriemi. Doporučuju!
Chytré weby věnující se informacím: Manipulatori.cz, zvolsi.info., hlidacipes.org, nfnz. cz (hodnocení médií), hoax.cz
Určitě musím zmínit taky knihovny. Tak třeba MZK v Brně hostí pravidelné přednášky o kritickém myšlení, stejně jako například knihovna v Třinci a taky na Kladně. Tyhle přednášky a worskhopy jsou často zadarmo, nebo za malý příspěvek. Věděli jste o tom?
Dnešní článek zakončím oblíbenou výzvou: sdílejte, než to smažou!!! a zajímejte se nejen o mediální svět kolem nás 🙂
Náhled: Fotka od memyselfaneye z Pixabay
Google o tobě ví víc než ty sama!
To je stará známá věc 🙂
Díky za tenhle článek. Jak se teď víc než hmatatelně ukazuje, dezinformace jsou skutečně nebezpečné – a to, jak je sociální sítě distribuují, nikdo nedokáže kontrolovat. Kéž by se to, o čem píšeš, dostalo mezi právě ty lidi, kteří to nejvíc potřebují.
Mimochodem Faktomluva je skvělá 🙂 Mnoho knížek si nekupuju, ale tahle si čestné místo v mojí knihovně vybojovala velice rychle 🙂
Máš pravdu, současný informační tok nejde moc uhlídat 🙁 Proto to chce osobní zájem o to, jak se v něm vyznat.