V dnešním upršeném a zamračeném dni je ideální čas na knihu, takže prozkoumejte svoje knihovničky a vydejte se do světa písmen. Ještě než to uděláte, otevřete můj nový článek zaměřený na tři hojně vyhledávané české autory spolu s jejich díly, kdo si myslíte že u mě vyhraje?
Možná se ptáte koho konkrétně chci srovnávat, protože pod označením „hojně vyhledávaný autor“ se může skrývat mnohé nebojte, už jdu na to. Srovnávat budu Radku Třeštíkovou, Alenu Mornštajnovou a Patrika Hartla. Od autorek mám přečtené knihy dvě, od autora zatím jen jednu ale chystám se to změnit. Pro potřeby článku jsem potom vybrala knihy Hana, Veselí a Okamžiky štěstí.
První kniha z trojlístku, která se mi dostala pod ruku je právě Hana, strhující osud jedné ženy poznamené dějinami. Mnohými opěvované dílo, jehož obálka může klamat obsahem.
Hanu jsem přečetla za pár dní skoro na jeden nádech. Po dočtení mi bylo smutno a několik dní jsem knihu vstřebávala nevylučuju, že se jednou znovu začtu. U paní Mornštajnové oceňuju hlavně historické pozadí knih (Hana, Hotýlek) a čtivé zpracování. Těším se na novou knihu a na divadelní představení Hana, které má premiéru v Brně za pár měsíců. V paní Mornštajnové vidím přínos pro českou literaturu ale pokud se budeme držet tématu jen odbočíme do zahraničí, Zlodějku knih mám přece jen radši.
Patrika Hartla jsem zaregistrovala poprvé v rozhovoru díky specifickému smíchu pro který mám pochopení, sama se směju podobně. K jeho knihám jsem se stejně jako v případě obou dam dostala prostřednictvím reklamy a popravdě jsem nevěděla co od nich čekat, že by dalšího Viewegha? Mimochodem, pan Viewegh je můj oblíbený autor.
První a zatím jedinou přečtenou knihu od autora představují Okamžiky štěstí, které mě dojaly, nadchly a donutily přemýšlet. Řešení knihy ve stylu 2v1 jsem ještě nikdy nezaregistrovala a potěšilo mě, začala jsem Jáchymem. Těžko říct, jestli by mě zaujala kniha stejně kdybych začala Veronikou, tato část knihy je už trošku vlažnější a četla se mi hůře, přesto jsem v panu Hartlovi našla dalšího českého oblíbeného autora. Nejlepší víkend už na mě čeká doma a Patrika Hartla řadím hned vedle pana Viewegha v žebříčku Top 5 českých autorů*
No a jako poslední autorka z trojlístku nám zbývá Radka Třeštíková. První jsem četla Bábovky, teď Veselí a jsem ráda, že mě od čtení neodradily některé recenze. I paní Třeštíková píše velmi čtivě, přesto mě více oslovili autoři výše možná i z toho důvodu, že v knihách autorky mi prostě nejsou sympatické ženské postavy a to ani tolik, co by se za nehet vešlo. Elišku z Veselí bych osobně nechtěla znát ani náhodou. O zhodnocení samotné knihy prostřednictvím článku ještě popřemýšlím.
Unavený čtenář může přečíst jen vyhodnocení:
Teď přichází vyhlášení vítězů: Nejhezčí obálky má pro mě Radka Třeštíková, nejčtivěji zatím píše paní Mornštajnová ale možná se pořadí časem promění, největší zvraty vyhrává taktéž paní Mornštajnová, nejkreativnější název titulu patří panu Hartlovi.
A teď už přeju hezké čtení 🙂
*Mých Top 5 českým prozatimních autorů: Evžen Boček, Michal Viewegh, Dominik Landsman, Hana Mornštajnová, Aleš Palán.
Nádhled: Photo by Jamie Taylor on Unsplash