Biomanželka aneb Když se to s bio přežene

Přestože je Biomanželka kniha osm let stará, dostala se mi do ruky teprve teď. Michal Viewegh v tomto humoristickém románu píše o manželství Mojmíra a Hedviky, které se nejdříve zdálo jako pohádka, po čase se ale změnilo na horor, alespoň pro Mojmíra. 

Hedvika totiž čím dál více proniká do tajů bio života a počáteční zájem se brzy změní na kompletní životní styl, kdy soulad s přírodou ovlivňuje chod celé domácnosti. Začne se realizovat nejdříve doma, později ovšem i veřejně a na Mojmíra najednou nemá vůbec čas v závislosti na tom, jak se mění předměty jejího zájmu, což se mu nelíbí a řeší to po svém.

Celá kniha je potom vyprávěna z pohledu duly, která do manželství mohla zasáhnout jen přechodně, zůstane ale tak nějak napořád a svou rodinnou roli si náležitě užívá. Dula je poněkud „zažraná“ do svého alternativního životního stylu a díky tomu se často dostává s Mojmírem do střetu.

Mojmír s Hedvikou postupně ztrácí společnou řeč, nemají na sebe čas a manželství se tedy postupem času mění, nic nebude jako dřív.

Překvapilo mě, že kniha nemá moc dobré hodnocení mně se ale četla skvěle, téma je navíc stále aktuální, protože alternativní styly života jsou čím dál více oblíbenější a příběh poukazuje na to jak se v podstatě nevinný zájem o bio může zvrhnout téměř v posedlost. Pokud máte rádi knihy pana Viewegha, určitě i tuto zařaďte do svého seznamu.

Nádhled je originální obálka knihy vyfocená mnou a zmenšená pro potřeby článku.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.