Boj (nejen) s plastem v praxi

Nedávno přišla moje spolužačka s „převratným“ objevem a sice, že do klasického automatu na kávu se dá strčit vlastní kelímek a tudíž už nadále nepořebujete ty jednorázové, které automat pokaždé vyplivne, a to se vyplatí! Že jste to doteď nevěděli? Já taky ne, ale momentálně šetříme spotřebu kelímků už v několika lidec a to je přece super!

No a protože se pořád zajímám o to jak se chovat lépe k přírodě, i když k dokonalosti to má u mě hodně daleko, přináším upgradovaný článek o tom, co se snažím dělat jinak, nejen s plasty. Prostudujte můj seznam a klidně napište do komentářů jak to máte sami případně, kde se ještě něco dá vylepšit 🙂 Zajímá mě i vaše alternativa k houbičce na nádobí, nebo třeba k plastovému zubnímu kartáčku!

 1. Na svačinu používám trvale jednu krabičku.
 2. Piju z vlastního kelímku nebo ze skleněné flašky.
 3. Nepoužívám WC bločky, jen výjimečně.
 4. Začala jsem nakupovat i v sekáči.
 5. Chodím do několika knihoven, nové knihy kupuju výjimečně.
 6. Stále nakupuju s plátěnkama.
 7. Dárkové tašky používám opakovaně.
 8. Netisknu lístky, ani na kulturní akce a do dopravních prostředků, ukazuju mobil.
 9. Jízdenku na vlak si kupuju přes mobil.
 10. Ovoce a zeleninu se snažím co nejměně balit do igelitového pytlíku.
 11. Látkové pytlíčky na pečivo i ovoce jsou dobrá volba! Tak je volím.
 12. Uklízím octem, ocet přidávám občas i místo aviváže.
 13. Neodebírám ani jeden časopis.
 14. Myju se klasickým mýdlem, nejlépe v papírovém obalu, na vlasy používám šampuk.
 15. Nepoužívám odličovací tampónky, postačí ručník, který průběžně peru.
 16. Peru v ekologickém prášku netestovaném na zvířatech.
 17. Třídím odpad.

Momentálně se potom více zajímám o jídelní alternativy a snažím se omezovat cukr, ale o tom třeba někdy příště, ještě s tím bojuju.

Pokud vás zajímá (nejen) různé alternativno, prostudujte, koho sleduju a nechte se inspirovat!

Nádhled: Photo by Keghan Crossland on UnsplashCopy

Související články

4 komentáře

 1. Vida, taky chystám článek na podobné téma! 🙂 S kartáčkem a houbičkou je to jednoduché: bambusový kartáček (mám první a je super) a přírodní houbička, mají ji v eko drogeriích, a když vypadá trošku zvláštně, je bájo. 🙂 Mimochodem, dá se koupit i bezobalově zubní pasta, ona se ta tuba totiž nedá zrecyklovat. :/
  Já jsem se nad těmihle věcmi začala víc zamýšlet poměrně nedávno a pořád mi přijde, že nedělám dost a hlavně že ať dělám cokoliv, jeden normální člověk moji (ne)produkci odpadů vyváží. Ach. Jo.
  Ale k tomu, co dělám:
  – začala jsem víc řešit, odkud mám oblečení a boty, které nejsou ze sekáče (kecky mám třeba od Novesty, jsou z přírodních materiálů, vydrží a jely sem jen ze Slovenska) a hlavně jestli je fakt potřebuju.
  – na nákup jdu vždycky s vlastními pytlíčky na ovoce a pečivo
  – nekupuju kosmetiku testovanou na zvířatech (té je bohužel většina)
  – teď jsem byla poprvé v bezobalové drogerii a bylo to bájo, všechno si ovoníš a nabereš do vlastních obalů
  – přestala jsem používat sprcháče, obyč mýdlo funguje stejně (ne-li líp) a nepotřebuje lahvičku. Až dojde šampon, mám tu tuhý šampon
  – před týdnem jsem vyráběla vlastní gel na praní. Je to hrozně jednoduchý, doporučuju zkusit. 🙂
  – nebaštím maso (ale to i z jiných důvodů)
  A tak. Mám teď trochu problém s mlékem, bydlela jsem kousek od mlékomatu, takže jsem si chodila pro mléko do vlastní lahve (a od farmářů), jenže teď mám všechny daleko. Nějaký tip? 🙂 (Já vím, mohla bych ho přestat pít úplně, ale přítel je mlíkový, tak se snažím aspoň jít tou schůdnější cestou.)

  1. Děkuju za podnětný komentář 🙂 S mlékem ti poradím asi jen to, co sama znáš, tedy veganské alternativy, nic jiného mě nenapadá. Děláš toho dost, já si taky obas řeknu, že lidi, co pro přírodu nedělají nic tak mě převáží, ale myslím, že každý malý krůček, co uděláme jinak je fajn.

 2. Dobrá práce! Já bych ještě dodala: jako láhev na pití s sebou nosím lehkou a téměř nezničitelnou skleněnou Retapku, pořídila jsem si látkové pytlíčky, do kterých na nákupech dávám pečivo, ovoce a zeleninu, a alespoň občas nakupujuv Bezobalu.
  Taky moc doporučuju tzv. KPZ, tedy komunitou podporované zemědělství. Odebírali jsme bedýnky se zeleninou jednu sezónu a bylo to super 🙂 Kdybych nebyla na plný úvazek v práci a víc vařila, určitě bych pokračovala 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.