Knižní podoba Příběhu služebnice mě zajímala hodně, jelikož zatím neukončený seriál mám zhlédnutý celý a byla jsem zvědavá, jak se adaptace navzájem liší. Proto se dnes nezaměřím na děj, ale čistě na to, co mě v knize překvapilo a liší se od seriálu, přestože možná porovnávám neporovnatelné 🙂 Kdo četl i viděl, jsem zvědavá na vaše názory na obě adaptace!
(Může obsahovat spoilery)
- Existence nové společenské třídy ekomanželek, protože jestli si dobře pamatuju v seriálu nikdo takový nebyl. Teď se mi zpětně nepovedlo jejich funkci v knize dohledat, ale mám dojem, že jsou ve společenském žebříčku o něco výše než služebnice, ale pořád dost nízko na to aby se staly manželkami úspěšných mužů (velitelů).
- Na rozdíl od seriálu neznáme jméno hlavní hrdinky. Pouze v jedné části knihy je zmíněno několik ženských jmen služebnic, takže je těžké říct, jestli se celou dobu jedná o June, nebo někoho jiného.
- Podoba Freda, Nika, Sereny za což může seriál, který nám naservíroval jejich atraktivní vzhled. V knize je Fred popisován jako pomalu dědula s pupkem (!), Serena chodí o holi a má scvrklou kůži (těžká představa) a Nika si představuju jako typického atleta (podle Kretschmerovy typologie).
- Moira se služebnicí ztratí kontakt, proto je její další osud neznámý.
- Matka služebnice skončí nejspíše v kolonii (nejsem si jistá, jestli je v seriálu zmíněno).
- Seriálovou Emily se podle mého názoru scénaristé inspirovali knižní Glenovou, taktéž nákupní partnerkou služebnice. Glenova ale nedostane šanci na nový život mimo Giliád.
- Janine porodí dítě, které zemře.
- Cora (asi Beth?), která se nesmírně těší na novorozeně. Marta ani hospodyně nejspíše nepatří k odboji.
- Služebnice se v celé knize nepokusí o útěk, či o záchranu dcery, spíše se snaží přežít každý jednotlivý den, a to je všechno na co najde sílu.
- Délka samotné knihy v tom smyslu, že mi přijde dost tlustá a přesto se nic zásadního v ději nestane.
- Otevřený konec, který pro služebnici může a nemusí vyznít dobře. Pokud jste viděli seriál, dopadne to úplně jinak.
Myslím, že bych toho ještě našla mnohem více a je těžké číct, která adaptace má u mě přednost. První dvě série seriálu byly fajn, třetí už se mi tolik nelíbila, kniha se dobře čte, ale vadil mi trošku “všeříkající” konec a plytká dějová linka.
Knihu jsem tedy bohužel zatím nečetla, ale seriál miluju, stejně jako mamka, které jsem ho doporučila a strašně se těšíme na další sérii.
Koukám, že těch rozdílů je tam dost, taky jsem nejednou četla, že seriál je mnohem lepší než kniha, což jsem snad nikdy u ničeho jiného nečetla. Ale mám v plánu jí koupit mamce, až bude příležitost a pak si jí zas od ní půjčit 🙂 Docela bych ráda omrkla i ty testamenty, které vyšly loni, původně jsem si je chtěla hned koupit, když jsem na ně narazila na letišti, ale kniha byla v angličtině a mamka anglicky neumí, tak to pak asi přelouskám v češtině 🙂
Testamenty vím, že existují, ale zatím jsem se k nim nedostala 🙂
Mně se na knize právě hrozně líbí to, že hlavní hrdinka není žádná hrdinka a vlastně ani Moira se ve finále prakticky o nic nepokusí a Glenova poměrně brzy umře. Vykresluje to podle mě ten svět mnohem přesněji – devastace jednotlivých lidí je úplná, jsou už opravdu jen pasivní a nezmůžou nic. A konec sice je otevřený, ale když si člověk přečte ten epilog hned za ním, tak se přeci jenom mnohé vyjasní 🙂
Ten jsem možná nečetla úplně dokonale, nicméně děkuji za názor 🙂