Do knihovny!

Existence knihoven mi ušetřila spoustu peněz i místa. Vůbec si nedovedu představit, že bych si všechny vyhlídnuté knihy musela koupit. Proto je knihovna moje nejoblíbenější instituce! Jaké tituly si nejčastěji půjčuju? Jako ukázka poslouží můj včerejší výběr :

Horké novinky: Do horkých novinek řadím všechny knihy, které zrovna vyšly a zaujaly mě ať už názvem, anotací nebo tématem. Dívám se i na přebal.

Dějepisné téma: Ráda čtu různé historické perličky o zajímavých lidech a jejich osudech, nemusí to být zrovna autobiografie. Nejradši mám 20. století přestože bylo plné hrůz, nepohrdnu ani mladšími obdobími. Literární tip z této kategorie: Lída Baarová a Joseph Goebbels (Motl).

Knižní doporučení: V poslední době jsem na doporučení přečetla třeba Probudím se na Šibuji, teď se chystám na Média, lži a příliš rychlý mozek. Na doporučení dávám ve chvíli, kdy nevím co číst. V knihovnách bývají speciální místa s těmi nejpůčovanějšími tituly, takže i tam vybírám.

Oblíbení autoři : Když vyjde dílo mého oblíbeného autora (Hartl, Mornštajnová, Viewegh, Boček, Palán, Šťastná, Landsman…), sem tam si ho koupím, spíše ale půjčím v knihovně. Vím, co od autora zhruba očekávat a tak doufám, že nešlápnu vedle.*

*Knihy skoro vždy dočítám, nedočetla jsem například Padesát odstínů šedi. Nové tituly si kupuju zpravidla, když se mi nechce čekat na výpůjčku v knihovně. Další důvod proč si knihu koupím je ten, že mi třeba chybí do „sbírky“ nebo očekávám, že ji ještě v budoucnu přečtu.

Kreativní: Občas mám chuť něco tvořit, to se potom porozhlídnu po knížkách o kreslení nebo vyrábění. Takové knihy mi už přinesly nejedno kreativní odpoledne. Teď mě zaujal třeba časopis Kreativ.

Knižní předlohy: Poslední kategorií, kterou si nejčastěji půjčuju jsou knižní předlohy k filmu, abych mohla srovnat rozdíly. Před pár dny jsem přečetla Trhlinu, ta se mi více líbila na papíře. Knižní tip v této kategorii: Dánská dívka.

No a co dělám s knihou, kterou jsem si koupila a doma by se stala prachoplapkou? Odnesu ji do knihboxu, prodám na internetu, někomu daruju nebo donesu do knihovny ke katalogizaci.

A co vy, chodíte do knihoven? Co si nejčastěji půjčujete?

Nádhled jsem vytvořila v Canvě.

Související články

2 komentáře

  1. Dánskou dívku jsem si někdy loni taky půjčila z knihovny a byla to skvělá volba. 🙂 Jinak knihy Barbory Šťastné si zase někdy v knihovně musím půjčit, už je to dlouho, co mě její Šťastná kniha nadchla a udělala mi radost. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.