Doktor spánek jako tip na podzimní večery

ggg

Dlouho tu nebyl knižní tip, je načase to změnit. Tentokrát vám představím knížku Doktor spánek, která se mně osobně líbila mnohem víc než Osvícení, to vám můžu prozradit hned na začátku. Proč zmiňuju zrovna Osvícení? Protože právě na něj navazuje.

Možná jste si stejně jako já na konci Osvícení říkali, jak to bylo s Wendy a malým Dannym dál. Věděli jsme, že přežili, ale jak se jim dařilo po událostech, které se staly v Overlooku?

dddd

Wendy nějakou dobu ještě žila, a nakonec zemřela na rakovinu plic. Danny vyrostl, zestárl a dost dlouho kráčel v otcových alkoholových šlépějích. Život nežil, spíše přežíval v náruči neznámých žen, popřípadě potloukáním po barech. Po sérii stěhování nakonec zakotví v poklidném městečku, kde začne pracovat nejdříve jako údržbář, později jako pracovník hospicu a právě tady najde svoje poslání; jako doktor Spánek pomáhá umírajícím přejít na druhou stranu. Na pozadí celého příběhu tedy sledujeme dějovou linii, kdy Danny znovu získává kontrolu nad životem.

Hlavní děj se ovšem točí kolem dalšího osvíceného dítěte holčičky Abry, která získala do vínku mnohem větší osvícení než Danny a učí se s ním pracovat. A právě osvícení svede ty dva dohromady v boji za nepřítelem a Dan se stává tím, kým pro něj kdysi byl Dick Halloran. Tedy přítelem a zároveň učitelem.

Knížka se mi četla dobře. Podle mě je lepší první polovina, druhá mi přišla občas zmatená, překombinovaná a občas i nudná. Konec mě překvapil a od mistra hororů bych ho čekala jiný, i tak jsem ale s četbou spokojená, občas jsem dokonce četla jedních dechem.

Knížku doporučuju všem, kdo za sebou mají Osvícení a jsou zvědaví na pokračování. Doktora spánka pak v osobním průběžném žebříčku oblíbenosti řadím hned za Řbitov zviřátek a určitě se chystám i na další Kingovy knížky. Mají totiž v sobě něco, co mě baví, ale je to těžce popsatelné. Teď se těším na to, až se podívám(e) na Doktora spánka jako film. Doufám, že bude lepší než filmové Osvícení, to mě totiž vůbec nezaujalo.

Související články

7 komentářů

  1. Musím říct, že Osvícení jsem zatím ani neviděla, takže nevím, jak se k tomu mohu vyjádřit, ale je na mém listu.
    Každopádně knihy od S. Kinga mám ráda, i když už dlouho jsem od něj nic nečetla, je to pan spisovatel a v poslední době jsem byla překvapená, že i moje mamka si ho pochvaluje, tak až se dostanu domů, asi jí nějaké knihy ukradnu a zase zkusím!

  2. Doktor Spánek bylo příjemné počtení! Jsem ráda, že se ti líbil alespoň druhý díl 😀 Pod Kopulí jsem dočetla poměrně nedávno. Bylo to… velmi zajímavé.

  3. Nezní to špatně. Osvícení mě moc nebavilo a filmy byly ještě horší (ale tak ten slavnější film se nelíbil ani Kingovi, a u něj mám navíc pocit, že mu mnohem víc jdou krimi a thrillery než horory, ty jsou dobrý, ale jeho krimi a thrillery jsou boží). Tohle bych mohla zkusit.

    1. Tak o tom Kingovi a jeho názoru na Osvícení jsem nevěděla, zajímavé! Teď jsem si půjčila Lunapark, na ten jsem taky zvědavá a pak bych chtěla ještě přečíst Pod kupolí a Dlouhý pochod.

      A jinak; film Doktor spánek zatím ujde (zbývá mi půlka). Není to vyloženě děsivé, ale totální propadák to není a na rozíl od Osvícení se na to dodívám. Jo a tip, pusť si to radši bez českého dabingu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.