Dokument, na který jen tak nezapomenete: 13 minut

car

Nedávno přišel přítel s tím, že má dobrý tip na film. A sice na nový dokument Víta Klusáka 13 minut s tématikou rychlé jízdy způsobující vážné dopravní nehody. Nevím jak vy, ale my se doma často ohledně výběru filmu nemůžeme dohodnout, takže se věšinou nedíváme na nic. Tentokrát to ale vyšlo.

Děj dokumentu se věnuje zpovědi 5 viníků vážných dopravních nehod, z nichž některé stály lidské životy. Každý z dotyčných mužů se pomocí hrané rekonstrukce vrátil na místo činu, a povyprávěl o pár vteřinách, které navždycky změnily jeho život. Vyprávění to bylo mrazivé, emotivní a místy dost brutální. 85 minutová stopáž mi uběhla hodně rychle. Věta, že jízdou v autě jsme vlastně jednou nohou v hrobě, ve mně doznívá doteď. 

Už předtím jsem samozřejmě věděla, že člověk musí být při řízení pořád ve střehu. V tomhle „zjištění“ mě film akorát utvrdil. Stejně tak jsem se utvrdila v tom, že některé věci prostě neovlivníme. Kdybychom se neustále strachovali, a kvůli tomu se všem možným nebezpečím vyhýbali (třeba jízdě v autě), nemůžeme prakticky nic dělat. O tom ale dokument není.

Po zhlédnutí mám dojem, že myšlenka dokumentu spočívá hlavně v prevenci a hesle memento mori pro všechny, kdo brázdí nejen české silnice. Proto ho doporučuju vidět!

Náhled: Photo by Clark Van Der Beken on Unsplash

Související články

5 komentářů

  1. Už jsem ho viděla a znám i aktéra, toho klučinu jak jel s kamarádem a dvěma holkama, pocházejí od nás, holčina kamarádila s neteří, pamatuji si to jako by to bylo včera, stalo se to na moje narozeniny (22.12.), tu silnici znám jako své boty, hned to člověk vnímá jinak.

  2. O tomto dokumentu jsem slyšela a chystám se na něj, ale je mi jasné, že to bude chtít pevné nervy. Všeobecně mě vytáčí, když někdo nechápe, jaké následky bude mít jeho chování, přijde mi přirozené být opatrný a dávat si pozor, nejen kvůli sobě.
    Jinak souhlasím, že člověk nikdy neví, co se může stát… Ale také není třeba se tím zatěžovat, protože se tomu stejně nevyhneme. Já říkám, co se má stát, se stane.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.