V neděli jsem v doprovodu přítele a kamarádky vyrazila na dlouho očekávaný dokument V síti, konkrétně na necenzurovanou verzi. Myslím, že díky propagaci nejspíše tušíte, o co jde, ale pro jistotu zmíním, že se věnuje zneužívání dětí na internetu ze strany dospělých. Do kina jsem vyrazila hlavně proto, že téma souvisí s mým oborem, ale i z důvodu, že se zajímám o českou dokumentární tvorbu. Připojila jsem se tak ke 115 tisícům lidí, kteří na film vyrazili což je na Českou republiku za jediný víkend úctyhodné číslo!
Jak bych celý film zhodnotila? Asi jako každý, kdo se už nějakou dobu pohybuje na internetu a sociálních sítích vím, jaká džungle to vlastně je. Čas od času se o tom mluví, vznikají různá videa a co si pamatuju ze ZŠ tak i základní osvěta o bezpečnosti na internetu je snad ve výuce IKT zavedena, alespoň doufám. Přesto si myslím, že bylo zapotřebí zaměřit se na toto citlivé téma z důvodu, aby se znovu otevřelo a úplně v nejlepším případě došlo k jeho aktivnímu řešení, což v praxi vnímám třeba tak, že rodiče se opět zamyslí nad tím, kolik času tráví jejich děti na internetu a co tam vlastně dělají a děti promyslí, jak se v síti bezpečně pohybovat. Takže jen námět hodnotím jako důležitou a potřebnou osvětu, přestože film pro internetové “mazáky” nebude ničím překvapivým. Musím taktéž zmínit herecké výkony, a hlavně odvahu tří hlavních hereček, které to neměly vůbec jednoduché a do rolí třináctiletých holek se podle mě vžily na jedničku.
Samotný děj byl ovšem nechutný, což se dalo předpokládat. I tak zastávám názor, že citlivěji to natočit nešlo, pokud tvůrci chtěli zachovat realitu a opravdu posvítit na možné skutečnosti, které se dennodenně na internetu odehrávají. O příjemnou podívanou se proto nejedná, přesto se najdou (tragi)komické momenty u kterých se zasmějete jako já, což jsou oddechové vsuvky vyplňující další hrůzy, kterým herečky čelily. Realita 21. století. Jako celek hodnotím na 70 %.
Určitě běžte do kina, verzi zvolte podle svého uvažení. Já jsem byla zděšena a opravdu doufám, že dokument bude mít přesah, ať už ve formě osvětových kampaní nebo rozvíření diskuze v domácnostech, kde bylo téma doteď tabu.
Ještě dodám video youtubera STN k tématu.
Náhled: Canva.com
Na dokumentu jsem byla v kině v pondělí a i přes to, že vím, jaké nástrahy online svět má, byla jsem v naprostém šoku. Doteď jsem se z toho vlastně ještě nevzpamatovala, přijde mi šílený, že se něco takového děje a že se to děje až v takovém rozsahu. Hodně jsme to řešily i se spolubydlící, že nějak vůbec nechápeme, co se děje těm dospělým chlapům v hlavě, že jsou schopni něčeho takového.
Na dokument se těším od jara, kdy jsem se o něm poprvé dozvěděla. Dá-li se tedy v tomto případě mluvit o těšení, možná by bylo lepší říct, že jsem jsem zvědavá.
Jdeme v den, kdy bude přítomna i jedna z hereček, po filmu by s ní měla následovat beseda. Bude to asi hodně náročné.
Snad film uvidí co nejvíce rodičů. Vím, že dost dětí má k internetu úplně neomezený přístup a rodiče vůbec nekontrolují, co tam dělají. Jeden můj žák si třeba doma tiskl moje fotky, které našel přes Google, a rodiče o tom neměli ani ponětí… Což samozřejmě není tak hrozné jako skype s predátorem, ale kdo ví, kam to může zajít…
Já jsem měla z internetu vždycky strach, takže jsem se s ničím takovým nesetkala.
To určitě bude zajímavá beseda, já jsem takovou možnost neměla. Tisknutí tvých fotek je síla, říkám si k čemu mu to bylo..
Chodil s nimi po škole a všem je ukazoval… Jaký to mělo význam, nevím, možná to byla prostá frajeřina.