O knihovnictví i knihovnících mají lidi dost často zkreslené představy. Díky práci a studiu teď do věci vidím o trochu víc. Proto mě napadlo několik domněnek sepsat a zkusit odpovědět, jestli jsou pravdivé, nebo lživé. Vybírám z toho, co jsem si kdysi sama myslela, nebo jsem různě zaslechla.
- Knihovna je nuda:
Spíše LEŽ. Myslím, že je to hodně o přístupu knihovníků, velikosti knihovny, vedení (a bohužel taky penězích). V knihovnách to může žít a často se tak i děje. Pořádají se kulturní akce, workshopy, vytváří se celo knihovnické hry (i o ceny), zakládají se senior/dětské kluby …. Mrkněte se, jak to dělají třeba v Třinci, nebo Hradci Králové.
2. Knihovníci vydělají málo:
Spíše PRAVDA. Otázka je, co je málo? V kultuře obecně jsou finance problémem a knihovníci nejsou jediní, kteří by podle mě zasloužili lepší výplatu. Není žádným tajemstvím, že knihovnická práce se odměňuje buď tabulkovým platem pro státní zaměstnance (myslím, že skoro vždycky), nebo je dotována městem. Státní tabulka je volně dostupná na netu. Většina knihovníků, se kterými jsem doteď mluvila říká, že tuhle práci děláš, pokud jsi nadšenec se zápalem pro věc. Část vystudovaných knihovníků tak časem odchází např. učit obor na školy.
3. Knihovnická práce je klidná:
Spíše PRAVDA. Usuzuju z toho, co jsem sama zažila + z toho, co mi řekli ostatní knihovníci. Neříkám, že v knihovně není stres a nepříjemné situace (práce s lidmi), ale uzavřela bych to tak, že všechno má svoje plusy a mínusy. V knihovně můžete zažít různé věci.
4. Knihovníci si celý den čtou a zašívají se v regálu:
LEŽ. Záleží na typu knihovny, její velikosti a konkrétním oddělení/druhu práce. Myslím si ale, že domněnka neplatí nikde. Když to vztáhnu třeba na oddělení služeb, tak kromě půjčování a vrácení knížek, knihovník vybírá několikrát denně bibliobox, řadí knížky zpátky do regálu, chystá rezervace a knižní objednávky, komunikuje se čtenáři… Kolikrát ani nestíhám vnímat, co všechno půjčujeme. Knížky vůbec neotvírám.
5. Knihovníci jsou dámy a páni v letech
LEŽ. Když jsem poprvé přišla domů s tím, že chci být knihovnice, řekli mi, že je to práce pro staré babky. V praxi jsem zjistila, že v knihovně pracuje spousta různě starých lidí (hlavně 30 +), kteří vystudovali kdeco a mají za sebou různá povolání. Pravdou ale že, je podobně starých knihovníků jsem ještě moc nepotkala. Otázkou je proč, když jich každoročně vyjde ze škol několik desítek?
Snad se mi povedlo aspoň malinko zbořit vaše knihovnické domněnky. Práce mě fakt baví a jsem ráda, že podle ohlasů na knihovnické články, téma baví i vás. Děkuju 🙂 A díky patří i Lauře, která mě nakopla dát tenhle článek konečně dohromady!
P. S. Klidně mi do komentářů napište vaši další domněnku. Zkusím na ni odpovědět.
Náhled: Canva. com
Tady fakt hodně záleží na velikosti knihovny a kde je. Když vezmu univerzitní knihovnu, je to o dost jiný svět, než jsem byla zvyklá z obecní knihovny na vesnici, kde knihovnici dělala dlouhá léta moje babička v důchodu pár hodin týdně a kde to neuživí ani jednoho člověka na celý úvazek. Pořád mě ale bavilo tam občas vysedávat a procházet si ty regály.
Věřím, že je to pěkná práce, i když určitě ne úplně lehká.
Co se týče platu, na ten se prostě nesmí hrát… Učitelé údajně mají méně, než si zaslouží (nevím, mně to přijde až až :D), ale kdo tu práci miluje, neodejde jen tak kvůli penězům. Leda že by v rodině bylo málo peněz a učitel by se rozhodl jít na čas někam do fabriky, aby lépe zajistil rodinu. Kamarád pracuje několik let u České pošty, tam ten plat taky není kdo ví jaký, ale odcházet nehodlá, protože ho to baví. Řídí velké auto, plní si takový klukovský sen. Určitě lepší, než stát někde u linky…
Takže věřím, že kdo knihy opravdu miluje, rád je předává dál a nějakým způsobem ho naplňuje pracovat s lidmi, spokojí se s menším platem.
Jsi holt hodně mladá, je jasné, že kolegové budou starší než ty. 😉 Určitě jsi příjemné osvěžení kolektivu. Já jsem byla na našem patře učitelek chvilku před důchodem hodně výrazná… 😀
Držím palce, ať se ti daří, hlavně až začnou normálně chodit lidi.
Souhlasím s tebou, Káji 🙂 Já jako mladá holka, která navíc nažije sama a děti nemá, jsem se svým platem spokojená 🙂 Věřím ale, že ti, co musí zabezpečit rodinu, tak se třeba časem porozhlídnou jinde. Když musí.
Nevadí mi pozice benjamínka, někdo to holt být musí 🙂 Jsem ráda, že starším kolektivem rozšířím svoji sociální bublinu.
Děkuju!
Mám tyto články ráda, přináší vhled na vaše povolání z úplně jiného úhlu pohledu. Já chodila zpočátku do malé místní knihovničky, kde obsluhovala milá starší paní, co si většinu svých čtenářů pamatovala a schovávala jim novinky a zajímavé knížky, co si myslela, že se jim budou líbit. Pamatuji si ale, že na centrále KJM, kam jsem začala chodit později, bývala už za mého dětství spousta akcí, přednášek, workshopů… Každá knihovna je jiná a každá má svoje kouzlo. 🙂
To je skvělý článek 🙂 Dřív jsem si hrozně přála v knihovně pracovat, hrozně mě to přitahovalo 🙂
Tabulky knihovnických platů jsem viděla jednou v životě a je to tedy dost trestuhodné. Zajímalo by mě, jestli někdy přijde doba, kdy se nebude zneužívat toho, že lidé určité profese vykonávají hlavně z nadšení. Pokud jo, docela ráda bych se jí dožila 🙂
Jé, to já taky 🙂 Zatím jsem ale spokojená tam, kde jsem. Přece jenom první práce, navíc mě baví… Do budoucna uvidím 🙂
Obdivuju všechny knihovnice. Už jenom skrz to, co všechno musejí uklízet po návštěvnících 😁 upřímně musím říct, že by se i mně líbilo trávit pracovní dobu mezi tunou knížek