Dvakrát řeš, jednou postni

blog

V souvislosti s požáry na Hřensku, šíří se sociálními sítěmi vlna hejtu na jednu českou influencerku, která se k situaci nepostavila moc citlivě.

V následujících řádcích se zkusím podělit o to, co se mně osvědčilo ve chvíli, kdy si nejsem jistá, zda něco publikovat, nebo ne. Protože co jednou na net umístíš, do hlubin internetu se propadne. Tak na to pamatujme, ať předejdeme dramatu.

Můj oblíbenec Austin Kleon v jedné ze svých knih píše, že než člověk cokoli umístí do onlinu, měl by se zamyslet, jestli danou věc můžou vidět rodiče/kamarádi/ osoba, se kterou žije, a jeho šéf. Dobrá rada č. 1, kterou si často připomínám.

Kromě důkladného promyšlení, vyplatí se zvážit i omezení obsahu. Nastavení účtu jako soukromého, omezení stories jen pro vybrané uživatele. Cenzura? Možná. Na druhou stranu; můj dům, můj hrad. Rada číslo 2.

A rada poslední; všechno má svůj čas. Občas člověk v návalu emocí napíše něco, s čím by se později neztotožnil. Proto je fajn, šoupnout na pár hodin rozepsaný článek/post do konceptu, a pak ho případně vydat. Není kam spěchat.

Doplnili byste další rady? Jak vnímáte online kauzy? Je v pořádku, někoho „bičovat“ za jeden přešlap? A co si myslíte o reakčních kanálech?

Související články

4 komentáře

  1. S tou první zásadou je to jasné, ale kdybych se tím měla řídit úplně, nezveřejním asi nikdy nic. A taky nikdy neodevzdám žádný placený text. Jsem v tomhle hrozná, stydím se, když někdo známý čte, co jsem zveřejnila. A úplně nejhorší je, když to potom naživo komentuje! Brrr.

  2. Řídím se heslem, že co jednou na internet dám, to tam taky zůstane. Proto si vždy dopředu pořádně rozmyslím zda to chci na net umístit nebo ne 🙂. I někdy já mám takovou náladu, pod kterou napíšu nějaký článek.., ale většinou skončí v rozepsaných 😀 a nakonec ho pak ani nepublikuju. Dříve jsem sociální sítě např. IG měla veřejné, ale teď jsem to hodila vše pod soukromé nastavení a mám tam jen ty lidi které znám nebo je tam chci mít a je to mnohem lepší 🙂.

    Jinak, co se týče těchto kauz, tak je nesleduji. Zbytečná ztráta času pro mě, raději se podívám na nějakou inspiraci u někoho na profilu, který ráda sleduji 🙂.

  3. Nerada se s lidmi na sítích dohaduji, takže na aktuální témata nepíšu, raději je prodiskutuji naživo. Maximálně souhlasím s pravidly výše: ano, kontroverznější články mi leží v rozepsaných i měsíce, ano, také zveřejňuji tak, aby mohla číst i rodina a kolegové (to je opravdu skvělý filtr) a ano, sociální sítě preferuji se soukromým nastavením. Máme to podobně.

    Jinak rozsah nenávistných komentářů na danou influencerku mě svojí intenzitou překvapil. Jasně, ten příspěvek byl blbý, ale spílat jí kvůli tomu do horoucích pekel není o moc lepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.