Investice a já

ttt

Dospělost je super, ale přináší s sebou i nudné a vážné dospělácké věci, jako jsou třeba investice. A ty zrovna řeším. Nejlíp tak, aby mi do budoucna něco málo vynesly. Moje dosavadní zkušenost spočívá ve stavebku a spořícím účtu s úrokem 00 nic. Řekla jsem si, že je čas posunout to dál.

V chytrém uložení pěnez se moc neorientuju a zatím jsem si vždycky nechala poradit. Když vynechám nemovitosti, zbyde mi pár dalších možností. Jenže, hry na compu nehraju, takže na sběratelských edicích nevydělám, kryptoměny mi nic neříkají a kabelky za desetitisíce mě (zatím) nelákají (ne, že bych na ně měla).

Momentálně mi jako nejlepší krok přijde zřízení si penzijka, kam bych si ukládala na důchod. Po zhlédnutí Kovyho videa ještě přemýšlím o online investiční platformě Porto. A tím bych prozatím skončila.

S nástupem do práce se taky snažím o větší finační gramotnost. Druhý měsíc po sobě si zaznamenávám každý jednotlivý výdaj abych věděla, kolik reálně utratím, a jak moc se můžu rozšoupnout. Jó, být velká holka občas stojí za to.

Budu ráda, když mi dáte vědět, jestli si někam ukládáte peníze kromě běžného konta 🙂 A taky, jestli máte přehled o tom, kolik reálně utratíte (zapisujete si výdaje?) Napsat mi to můžete i do DM na instagramu.

Náhled: Canva.com.

Související články

11 komentářů

 1. Tyjo výdaje si nezapisuju, ale hlídám si je tím stylem, že si vždycky na účtu nechám určitou částku na útratu. Jinak si dávám vše bokem a fakt se snažím šetřit. Krom toho mám taky stavební spoření, což mi přijde fajn, penzijko jsem zatím neřešila 🙂

 2. Podobné starosti jsem s nástupem do zaměstnání taky začala řešit, ale upřímně řečeno, doktorát mě jich zase zbavil 😀 Tak uvidíme, kdy se přihlásí o slovo znovu a jestli tak moc, že mě to donutí vyhlédnout i za přehlednou nabídku vesměs dost tragických spořicích účtů.

 3. Výdaje si zapisuji do aplikace AndroMoney. Nabízí grafy a možnost trackovat zůstatky na vícero účtech zároveň, což mi velice vyhovuje. Během studia jsem vedla tabulky v Excelu, díky čemuž jsem byla schopná vyžít i s málem a efektivně útratu plánovat. Zapisování výdajů vnímám jako první krok k finanční svobodě.

  Na penzijko mi přispívá zaměstnavatel, sama si posílám nějaké drobné na stavební spoření. S bankou teď akorát domlouvám investiční plán. Do většího investování jsem se nechtěla pouštět, dokud nebudu mít na účtu „dost navíc“. Jinak vnímám jako nejlepší investici určitě nákup nemovitosti ve větším městě.

  1. Taky teď používám appky na sledování výdajů. Je fajn, že to můžu mít furt u sebe.

   Investice do nemovitosti se v budoucnu určitě vyplatí, ale je to hrozná starost, plus člověk musí mít štěstí na lidi, když pronajímá.

   A to nemluvím ani o tom, jak velká počáteční investice to je. Myslím, že spousta lidí, včetně mě bude ráda, když splatí vůbec 1 hypotéku.

   1. Ano, to nelze než souhlasit… Nemyslela jsem nutně bydlení na pronájem. On dnes i ten jeden byt na hypo může být vnímám jako velmi dobrá investice, protože jeho hodnota bude růst. Koupíš za řekněme 3 mil, o pár let později jsi na hodnotě 4 mil. I kdyby ses rozhodla odstěhovat a prodat jej, budeš v plusu (a velkém). Dnes už lze normálně prodat i byty/domy zatížené hypotékou. Těžko říct, kdy se tento růst zastaví, ale poslední roky to tak funguje…

    1. To souhlasím. Obecně si ale myslím, že lidí, kteři si budou moct koupit vlastní bydlení (i na hypotéku) bude ubývat.

 4. Výdaje si zapisuju od té doby, co pravidelně vydělávám, takže od maturity. A vlastně i předtím jsem si vedla nějaké rozpočty na kapesné, ale nebylo to nic velkého.
  Z učitelského platu jsem byla schopna ušetřit tak třetinu, někdy i polovinu, jak kdy. Jó, to byly časy… 😀
  Jinak se financema moc nezabývám. Peníze házím na spořící účet, nijak závratný úrok tam samozřejmě není.

 5. Zajímavý článek! Já si výdaje nezapisuji, ale velmi si je hlídám. I než si cokoliv koupím, vše promýšlím.
  Prozatím mám svůj hlavní účet, kde si stanovuji každý měsíc o něco vyšší částku, pod kterou nechci jít, a snažím se ji dodržovat, ale pokud je potřeba a něco se vyskytne, tak to nehrotím. Pak si posílám nějaké peníze na svůj druhý účet, na které nesahám, a také si posílám něco málo na svůj český účet.
  Nedávno jsem také investovala něco málo do Bitcoinu a dalším měn, ale neberu to jako jistotu, spíš jen tak pro zábavu a člověk nikdy neví. Přítel si loni koupil za pár šupů a za rok mu to narostlo asi o 300% 😀

  Investuji i do dražších kousků v šatníku, ale zatím nic s cílem něco získat, ale spíše mít kvalitní kousky a nemuset je tak měnit co třeba rok.

  1. Ty Bitcoiny by mě teda zajímaly více 🙂 Kdybys z přítele vytáhla nějaké info, takový článek ve stylu „jak investovat v kryptoměnách“ bych si ráda přečetla 🙂

   Do oblečení pomalu ale jistě investuju taky. Tvořím si udržitelnější šatník z českých značek. Přijde mi to fajn 🙂

   1. Asi to znělo moc “fancy”, ale spíš to byla dobrá náhoda, kdy si tam poslal loni na jaře něco ze srandy, během půl roku to šlo dost nahoru, a tak chvilku na to zase přikoupil 😀
    On sice koukal na videa (vlastně my oba), ale dodnes všechny videa končí tím, že nikdo neví, co bude a že stejně tak, jako to šlo nahoru to může spadnout. Jistota to není v žádném případě, ale zatím stále roste a doma si myslíme, že ještě poroste, a že se kryptoměny stanou normální platební metodou. V tu chvíli to asi vyletí nejvíc, ale to je jen čistě osobní názor, nevím, zda bych se do toho chtěla pouštět, jinak o investování vím nula nula prd a nechci k tomu radši nikoho nabádat 😀

    Jinak ale investujeme přes aplikaci Coinbase, stačí se zaregistrovat, vyplnit nějaké údaje a pak už nakupovat co jen je libo, je tam toho víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.