Jak funguje MVS? Zaslání knížky z jiné knihovny

ggg

K práci, nebo ke studiu pořád ještě potřebujeme knížky. Pokud si určitý titul nechceme koupit, jedním z dalších možných řešení je registrace a výpůjčka v knihovně. Jenže co dělat, když je knížka blbě dostupná, případně ji knihovní katalog vůbec nenabízí? Tajemná zkratka MVS skrývá možné řešení. Dneska vám ho představím, vyzkoušeno za vás 😊

MVS; Meziknihovní výpůjční službu jsem využila poprvé letos kvůli závěrečné práci do školy. Většinu potřebných knížek se mi podařilo sehnat normálně v knihovně (a ušetřilo mi to spoustu peněz!), ale titul Bez filtru, který jsem potřebovala taky u nás zrovna neměli. Knížka se už oficiálně v prvním vydání koupit nedá a na bazaru zrovna taky nikde nebyla = pěkně blbá situace. Naštěstí jsem si poradila, všechno dobře dopadlo a přibližně za týden byla přes knihovnu u mě.

gggg

Teď bych vám chtěla poradit, jak se právě ke knížce v rámci MVS dostat, protože si myslím, že spousta lidí o téhle možnosti vůbec neví, a dost vám to může ulehčit studijní život!

 1. Nejdříve jsem si na netu našla citaci dokumentu. Věci jako autor, název díla atd. se mi hodí k formuláři MVS.
 2. Pomocí uživatelského online čtenářského konta jsem vyplnila kolonky formuláře k MVS (službu nenabízí všechny knihovny!).
 3. Pošlu formulář a čekám na potvrzení objednávky ze strany knihovny.
 4. Knihovníci, kteří mají tuhle službu na starost sepíšou požadavek druhé knihovně a všechny formality vyřídí za mě.
 5. Až bude dokument v mojí knihovně, přijde mi e-mail. Knížku si vyzvednu a počítám s možným poplatkem v řádu několika desetikorun až stovky za zprostředkování služby (někdo musí zaplatit třeba dopravu).
 6. Knížku si můžu půjčit domů na dobu, kterou mi určí a po jejím přečtení ji odnesu zpátky do mojí knihovny.
 7. Knihovníci knížku po vrácení zašlou zpátky do druhé knihovny, opět nic neřeším.

Je to docela rychlé, levné, tak proč to nezkusit?

Související články

5 komentářů

 1. O tomto způsobu jsem slyšela tuším na střední, ale nikdy jsem nevyzkoušela.
  Nicméně zrovna tuto knihu mám doma a to díky kamarádce, která mi ji tuším před dvěma roky dala k Vánocům. Je hezky napsaná, jsou tam důležité informace ale škoda, že to bylo takové strohé a krátké, ráda bych si početla víc 🙂

  1. Já bych si ji asi sama od sebe nepřečetla, ale takhle v rámci práce souhlasím s tím, že je to potřebná a důležitá knížka. Taky jsem ale čekala trošku rozsáhlejší obsah, ale autorka teď napsala aktualizované vydání a tam je počet stran větší + knížka má být praktičtější 🙂

 2. MVS je skvělá služba a funguje dokonce i její celoevropská alternativa! Já během psaní bakalářky potřebovala nějaké knihy z rakouského archivu. Vyplnila jsem žádost a oni mi je naskenovali a za drobný poplatek, který nakonec zaplatila moje univerzita, zaslali.

  1. O MMVS samozřejmě vím vidíš, mohla jsem to doplnit 🙂 Je ale otázka, jestli by to někoho nezmátlo.

   Takže máš taky zkušenost, tak super 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.