Jak je lehké začít prokrastinovat

Znáte to za dva dny máte zkoušku, ale to nejdůležitější je zrovna teď se podívat se na nový díl seriálu, zatímco skripta a sešity leží na stole v připravené a úhledné hromadě. Uděláte to jednou, dvakrát, a když se situace opakuje, už to není relax, ale klasická prokrastinace.

Jo, taky to znám hlavně, když jsem zjistila, že byla vydána nová série 13 reasons why, i když je to asi mimo moji věkovou kategorii. No, ale protože neprokrastinujeme jenom při zkouškovém, ale tak nějak pořád, na téma článku nikdy nesedne prach.

Prokrastinace totiž zabírá hodně místa v životě nás všech, a odnaučit se, „že, co můžeš udělat hned, neodkládej na zítra“, je fakt těžké. Prokrastinovat můžeme třeba s úklidem (dokud si byt nezačne žít vlastním životem), objednáním k lékaři nebo třeba tím, že neustále budeme odkládat telefony, jelikož telefonování nesnášíme.

Jasně, že existuje spousta tipů a chytrých knih jak s prokrastinací přestat, ale to bychom se nejdříve k takové knize museli dostat. začít číst a neodkládat to, takže znovu prokrastinujeme.

Je to prostě velká smyčka, která se utahuje a utahuje, až nás všechny ty povinnosti a úkoly začnou dusit, nastane panika a člověk najednou neví, co by. Do té doby si samozřejmě říkáme, že je v pohodě to odkládat, máme spoustu času a jak tvrdil Einstein, čas je relativní.

Jenže den má 24 hodin a není nafukovací, a tak je potřeba naučit se věci neodkládat, proto přidávám pár tipů, které můžete vyzkoušet 🙂

  • Nastav si na mobilu/budíku vyměřený čas (řekněme hodinu) na sociální sítě, psaní blogu nebo třeba čtení knížky. Až budík zazvoní, zvedni se a vrať se k úkolům a povinnostem.
  • Pusť si „Just do it“ na Youtube, několikrát mě to k něčemu dokopalo.
  • Sepiš si všechny povinnosti a úkoly, třeba si jimi vytapetuj byt, hlavně je měj pořád na očích a postupně fajfkuj, co máš splněno.
  • Odměň se za to, žes splnil úkol, nemusíš si zrovna koupit Iphone X, mám na mysli třeba kostičku čokolady, nebo tak.

Ráda bych na závěr dodala něco ve stylu, že prokrastinovat je lidské, ale takto by celá snaha změnit tuhle škaredou vlastnost vzala za své. A tak si teď slíbíme, že se pokusíme polepšit, protože víme jak to vypadá, když jde do tuhého. Ten seriál na nás počká.

Pixabay.com, CC0 1.0. Náhdledový taktéž.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.