Jak v současné době zůstávám (ne)produktivní

www.glittershard.cz/5

Ještě před měsícem a kousek vypadaly moje pracovní dny asi takto; škola, vaření oběda na druhý den, občas cvičení a spánek. Víkendy patřily času s přítelem, kamarády a rodinou. Co z toho vyplývá? Absolutně jsem nebyla zvyklá na to, že trávím spoustu času doma. Moje superschopnost? Najít si 100 + 1 způsob aktivity, jelikož nepatřím k lidem, které by bavilo sedět dlouho na zadku. Nejsem v tom vůbec dobrá ovšem netvrdím, že je to něco špatného.

Image by Gerd Altmann from Pixabay 

Korona situace mi tak udělala čáru přes rozpočet a chtě nechtě jsem musela zpomalit. A určitě v tom nebudu sama. Po čtrnácti dnech převážného nicnedělání, které nebylo vůbec špatné se cítím odpočatější a produktivnější. Dokonce tak, že si troufnu vám předat svoje tipy pro případ, že stejně jako já chcete nakopnout produktivitu, ať už ji využijete jakkoli. Ještě si ale ujasníme jednu věc a sice, že neexistuje univerzálně nejlepší způsob trávení karantény a každý by tento čas měl trávit tak, jak nejlíp uzná za vhodné. Kapišto?

Co mně osobně teda pomáhá zůstat alespoň trošku „v běhu“ běžných dní? Tady jsou moje tipy:

 1. Plnění dlouhodobých restů: v mém případě to byla angličtina, kdy jsem chtěla zlepšit svoji úroveň, ale vždycky to zůstalo u plánu. Teď už pravidelně procvičuju! Určitě vymyslíte něco podobného a pak už je mnohem lehčí začít.
 2. Udržení alespoň minimálního běžného režimu: já osobně třeba vstávám pravidelně okolo šesté ráno a chodím spát okolo desáté večer. Do toho pravidelně pětkrát (šestkrát) denně jím a všechno dělám stejně i teď.
 3. Sledování biorytmu: nejproduktivnější jsem ráno a dopoledne, potom produktivita upadá. Proto je fajn zamyslet se nad tím, jak jste na tom vy a přizpůsobit tomu pracovní tempo.
 4. Nepřizpůsobovat se druhým: tenhle bod platí nejspíš jen v případě, že s někým žijete. Občas jsem měla tendence sladit dopoledne s přítelem, jenže to tak úplně nešlo. Zatímco on spí kolikrát třeba do půl desáté, já v tu dobu mívám už většinu věcí hotovou. Dopadalo to tak, že jsem kolikrát neudělala vůbec nic a stejně už neusnula!
 5. Nekontrolovat sociální sítě ještě před snídaní: a ještě líp, trávit na nich čas třeba jedenkrát až dvakrát denně/týdně, stačí pár minut. V případě, že zběsile scrolluju instáč krátce po probuzení z jednoho postu je najednou deset a čas nemilosrdně ubíhá kupředu. Pořád se učím, že důležité informace se ke mně dostanou i tak, nemusím být pořád online (hodně mi taky pomohlo odinstalovat Messenger).

Tak co na tipy říkáte? Osvědčilo se vám ještě něco jiného? Zajímá mě to 🙂

P. S. Náhled jsem vytvořila v Canvě.com

Související články

11 komentářů

 1. Moc pěkný článek, já mnusím začít dělat věci do školy a učit se na zkoušky… toto zkouškové je pro mě peklo a to ještě ani nezačalo, chození do školy mi hodně chybí… ale zase věci do práce se mi z domova dělají mnohem lépe (máme nařízený home office, jen u mé práce nejde dělat vše z domova a část práce je „pozastavena“)

  1. Na zkoušky se taky musím začít učit, tento týden snad dostaneme info o tom, jak teda budou probíhat. Jsem na to zvědavá.

 2. Mimo práci toho moc nestíhám. Zatímco z kanclu odcházím po 8 hodinách, na home officu pracuji klidně 10 bez pauzy na oběd, aniž bych to pořádně zaregistrovala. O víkendech se snažím jezdit do přírody, protože vycházky po pražských parcích s rouškou na puse mě neuspokují. Pokud jsem si tedy myslela, že během karantény dodělám resty, tak jsem se dost spletla. 😀 Je fajn, že tobě se to daří. Velmi souhlasím s nutností najít si svůj denní režim, já s tím první dva týdny dost bojovala, ale už si to taky sedlo.

 3. Ten bod se sociálními sítěmi bych si chtěla umět vzít k srdci .. vážně jo, jenže s tím, že mám s přítelem vztah na dálku, který je za hranicemi a nemůžeme se aktuálně vidět, tak bohužel messenger je první, co ráno otvírám po otevření očí a poslední co před spaním zavírám právě kvůli němu. 😀
  A za to, že vstáváš pravidelně v 6, i když nemusíš .. no holka velký obdiv! 😀

  1. Mně se to mluví, já jsem s přítelem furt 🙂 Naprosto chápu, že to tak máš, když jsme spolu nebydleli, nebyla jsem jinačí. Jo, na šest jsem zvyklá vstávát už hrozně dlouhou dobu… Fakt výjimečně se mi stane, že si pospím třeba do osmi.

 4. S tou produktivitou to mám presne ako ty, ráno som produktívnejšia 🙂 s tými sociálnymi sieťami dosť bojujem, ale keď musím pracovať tak si vypínam net 😀

  1. To je někdy stejně nejlepší 🙂 Já jsem zvolila zatím jen to odinstalování Messengeru. Občas když potřebuju něco rychle rešit, tak jsem v pokušení si ho instalovat zpět. Ale! Vždycky si řeknu, že daná věc může počkat a zatím jsem úspěšně bez něj. Jinak na Instagram ani jinam moc nechodím.

 5. Myslím, že ta současná situace dobře ukazuje, jak moc zběsilý náš normální životní styl často je. Mně osobně se s ní docela hodně ulevilo, a i když už začínám vyhlížet, kdy to skončí a budu moct třeba navštívit rodiče, tak doufám, že některé nově nabyté zvyky se mi podaří udržet 🙂

 6. Šikovné tipy! Já nejsem úplně jen doma v karanténě, stále částečně občas pracuji, ale i tak mám více volného času než obvykle a tak ho využívám právě k tomu, na co bych normálně těžko hledala čas, ale snažím se i odpočívat a lenošit, koukat na seriály a více se věnovat blogu. Do ničeho se nenutím, spíše prostě jdu dělat, na co mám zrovna náladu a užívám si to, že nemusím tolik spěchat 🙂
  A dneska jsme se s přítelem dohodli, že zkusíme každý týden udělat nějaké jídlo, které jsme doma ještě nedělali, tento týden to bude veganské pho, na to se moc těším 🙂

  1. Jídlu se teď věnuju více taktéž 🙂 S přítelem si sestavujeme naše oblíbené do pomyslného seznamu. To veganské pho si teda vyhledám, vůbec nevím, jak bych ho udělala! Ještě vlastně spolu s přítelem cvičíme, k tomu nás přiměla karanténa, protože i on má více času a normálně bychom to stíhali jen o víkendech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.