Jaký byl první rok na škole

Kdybych měla zhodnotit první ročník znovunabytého studia, nejvíce by ho asi vystihovalo slovo „rychlý“, protože mi snad ještě žádný rok na škole tolik neutekl. Měla jsem strach jak zvládnu nový obor a jaké to bude, ale ve skutečnosti je to mnohem lepší než moje katastrofické scénáře.

Za tento školní rok jsem se dozvěděla spoustu věcí, učila se například o významných českých fotografech, selfie, či memes a začala nabírat první zkušenosti z oboru informační studia a knihovnictví, přestože k praxi se dostanu až někdy v zimě.

Jak už jsem psala tady na novém oboru jsem moc spokojená a konečně si přijdu, že jsem našla „to svoje“přestože by se pár much našlo, na ty se teď blíže podíváme jako první:

S čím jsem zpočátku musela nejvíce bojovat byl čas strávený ve škole kdy je zkrátka rozdíl tam být hodiny tři nebo šest obzvlášť pokud výuka neutíká a vy jste na třetím stupni vzdělávání. Každý den jsme byli ve škole od 8 do 2 kromě pátku a pondělí. Když probíráme školu s kamarády, všichni vysokoškoláci tvrdí, že by tolik hodin a vstávání v 6 nedali, školu totiž máme na osm, já si ale myslím, že všechno je o zvyku.

Ze všech předmětů mě nejvíce potrápil ten počítačový, protože já a počítač nejsme kamarádi, přestože se snažím. Momentálně doufám, že si zdárně opravím závěrečný test a dostanu zápočet. Jinak všechny předměty byly relativně v pohodě, ještě možná malinký problém spočívá v jazycích, protože jak na němčinu tak na angličtinu jsem pozapomněla, už se ale chytám.

Co mě při studiu potěšilo hodně je kolik jsem toho stihla přečíst, možná nejvíce za svůj studentský život a vůbec to nebyly knihy do školy ale zkrátka cokoli co jsem chtěla, stačilo si jen dobře naplánovat plnění úkolů a učení se.

Mým nejoblíbenějším předmětem se stala typologie dokumentů kde jsme se učili všechno možné od druhů akademických prací, po dělení dokumentů, přes seriály (knihovnická terminologie), patenty, až například právě po ty fotografy.

Potom mě docela bavila i ekonomika, či právo i tady jsem se hodně dozvěděla. Změnilo se i moje vyhledávání na internetu díky elektronickým informačním zdrojům, kde se učíme pracovat s rešeršními strategiemi tak aby výsledek byl co nejpřesnější.

Dění na oboru je dost: Už proběhla i první akce na podporu čtenářství, které jsme byli svědkem a sice pasování prvňáčků na čtenáře a kdo chtěl, mohl se v zimě zúčastnit exkurze do zahraniční knihovny.  Jinak jsme měli povinné exkurze každý týden do nejrůznějších institucí, ty nám mají pomoci s výběrem povinné školní praxe. V zimě jsme navíc měli workshopy, které se netýkaly jen knihovnictví, ale třeba i grafického tvoření propagačních materiálů.

Teď jsem vám ve zkratce přiblížila svůj obor a dění na něm, tak třeba vás to nalomí ke studiu 😊 Přeju úspěšné zkouškové!

P.S. Nádhled Giulia Bertelli on Unsplash

Související články

6 komentářů

    1. Děkuju, vydržet mi to musí :)! Káji, ty máš teď před státnicema, ne? To ztrácí optimismus naprostá většina, srovná se to 🙂

      1. Nikoliv, nemám před státnicema. Měla bych je za rok, ale s tím, jak mi to nejde, až za dva. Pravděpodobně ale budu se školou končit…

  1. Mě teď (v říjnu) čeká nástup na vysokou. Jen ještě nevím kde a na jaký obor, což je trochu děsivé, ale zároveň je fascinující, kolik možností mám teď před sebou. 🙂

    Držím palce, ať studium zdárně pokračuje a ať tě to baví. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.