Jeseníky horské i turistické

hl

Horské lázně, turistické vyžití a luxusní gastro podniky. To jsou Jeseníky. Na místo jsme s přítelem vyrazili ve čtvrtek, a vrátili se včera večer. V článku bych chtěla zprostředkovat tipy, kde se dobře najíst a napít. Doplním to o krátké shrnutí našich výletů.

Ubytovaní jsme byli na předměstí Jeseníků v hotelu Starý mlýn. Pokoj byl čistý, hezky zařízený, celkové vybavení hotelu je v pohodě. Připlatit si můžete za privátní saunu jako my. Přesto hotel úplně doporučit nemůžu. Dostali jsme všechno za co si zaplatili, ale nic navíc. Ani úsměv personálu. Nemáme důvod se vracet, příště to zkusíme jinde. Hotel 6,5/10.

Pobyt jsme zahájili krátkou procházkou po Jeseníku, návštěvou místního sekáče a zastavením v kavárně Enneya. Dala jsem si pravé řecké frappé (řecká komunita v Jeseníkách zapustila kořeny už dávno), a jeden z dortíků z lákavé vitríny. Prostředí, výběr, obsluha, možnost nákupu lokálních produktů, keramické servírovací nádobí, líbilo se mi všechno. Enneya 9/10.

V pátek jsme vyrazili do lázní Jeseník. Ty jsou známé díky Priessnitzově vodoléčbě. Obešli jsme lázeňský komplex (fajn procházka!), a zasedli u Vincka (Vinckovo kafe). Doporučuju objednat si jejich speciální kafe se smetanou, vanilkou a muškátovým oříškem. Chuť je to nezvyklá, ale dobrá. Posezení vám zpříjemní sympatická obsluha a lahodné dortíky. 10/10.

Priessnitzova hrobka.

Poznávání pokračovalo návštěvou samoobslužného lesního baru u obce Horní Lipová. Turisticky dost profláknuté místo, návštivte spíše ve všední den. My jsme měli štěstí, a po krátké procházce lesem poseděli na lavičkách skoro sami. Tenhle nápad moc oceňuju a doufám, že bar bude fungovat ještě spoustu let 🙂 10/10.

Z lesa rovnou do podzemí! Tedy lépe řečeno do krasových jeskyní Na Pomezí. Prohlídka trvá cca 45 minut, vyšlapete 196 schodů a projdete 390 zpřístupněných metrů. Pokud budete mít štěstí na pana průvodce Lukáše, návštěvu si užijete stejně jako my 🙂

A protože nám vyhládlo, na jídlo jsme na doporučení místních zašli do Našeho bistra. Sem určitě zajít musíte, je to naprosto luxusní podnik!! Skvělě vypadající jídlo, krásný interiér a tři kluci, co to tu mají na povel. Dala jsem si hot dog classic a bylo to opravdové nebe v hubě 🙂

Pobyt jsme zakončili včerejším dopolednem v Karlově Studánce, která má údajně nejčistší vzduch široko daleko. Tady se mi nejvíce líbil vodopád a architektura.

Celkově Jeseníky hodnotím velmi kladně. Určitě se ještě někdy vrátíme. Pořád tu totiž můžete narazit na panenskou přírodu, a užít si tak volno bez davu turistů.

Místní doporučují:

Oběd: Hotel Praděd v Jeseníku

Kafe: Nostalgie v Lipová – lázně

Související články

2 komentáře

  1. Skvělý článek, Teri! Do Jeseníků se vracím pravidelně a několik posledních návštěv mě mile překvapilo, kolik kvalitních podniků zde za poslední roky vyrostlo. Ráda vzpomínám třeba na Nejen Párek ve Velkých Losinách. 🙂

    Z tvého výběru mě nejvíce zaujalo Vinckovo kafe. Karlova Studánka a Jeskyně Na Pomezí se mi taky líbily.

    1. Myslím si, že turismus a gastro mají zrovna tady velký potenciál 🙂 o těch jeskyních jsem třeba vůbec nevěděla a našla je až na místě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.