Jídelníček na míru a farmářská bedýnka

V posledním článku o cestě za zdravým životním stylem jsem byla požádána ať napíšu svoje dojmy z jídelníčku na míru, který jsem si nechala sestavit u nutriční terapeutky v rámci nutričního programu. Mám ho u sebe poměrně krátce, ale i tak můžu malinko zhodnotit, jak se mi s ním pracuje, navíc všem nám prospěje přečíst si něco z „normálního“ života, tak já jdu na to…

Jedním z problémů při přechodu na zdravou stravu totiž byl a je ten, že nevím přesně kolik, čeho a v jakém množství mám sníst (kolik bílkovin, sacharidů…), potřebovala jsem si v tom udělat pořádek a taky se doptat třeba na alternativy masa, vhodné mléčné výrobky a tak. V tom mně celý program pomohl, stejně jako kniha O výživě nutričních terapeutek z poradny Ne Hladu. Dozvěděla jsem se spousty novinek a snažím se zavádět doporučované potraviny jednak z jídelníčku ale i z knížky.

Stručně, jasně, výstižně napsáno.

Jak to v praxi vypadá? Můj jídelníček se skládá z doporučených potravin rozdělených na sacharidy, tuky, bílkoviny a doporučovaného množství přizpůsobeného konkrétnímu jídlu během dne.  Kuchyňská váha se mi po dlouhé době hodí, ale zdaleka neodvažuju veškeré jídlo, které za den sním, protože za chvíli bych se z toho zbláznila. Hlídám si hlavně večeře, svačiny a občas oběd. Snažím se doporučení dodržovat, ale v současné chvíli, kdy občas nemůžu konkrétní věc sehnat je to složitější. Do toho pořád zahrnuju alespoň 2x týdně cílený pohyb.

Eintopf.

Více než na tabulku rámcových potravin koukám na možné kombinace jídel v konkrétní části dne (svačina, oběd…) a podle toho volím něco k snědku. V tomhle bych možná ocenila větší množství přesných jídelních kombinací, ale na druhou stranu rámcový jídelníček mi dává možnost kombinovat prakticky neomezeně. Moje požadavky na nenáročnost jídel a financí byly splněny, protože nejsem fanda použití desíti surovin u jednoho pokrmu.Takže za mě zatím jídelníček dobrý, porce jsou zvětšeny, jsem až překvapená kolik toho „můžu sníst“ a mám to pod kontrolou. Jsem zvědavá, jestli se odborná změna projeví na váze, ale protože naše domácí váží blbě, musím počkat na možnost zvážit se jinde (ovšem pořád platí: zbavit se zdravotních problémů = cíl, když zhubnu, zlobit se nebudu).

Ještě chci napsat o farmářské bedýnce, které se ke mně dostala docela náhodou. To jsem si tak před několika měsíci bedýnku objednala v době, kdy konkrétní firma ještě nerozvážela a pár dní zpátky mi volá majitelka, že teď mají hodně objednávek ale jestli chci, bedýnku mi přiveze. Protože momentálně každý den vařím oběd pro dva, zelenina navíc se hodí + jsem si řekla, že farmářům to momentálně alespoň trošku pomůže, a tak jsem souhlasila, přestože kvůli množství objednávek bylo původní složení lehce obměněno. Večer jsme si v rukavicích a respirátorech bedýnku předali.

Obsahovala cca kilo jablek, dvě kila brambor, velkou kapustu, několik červených řep, kapustičky, pár celerů, kilo kysaného zelí, velký salát, česnek, půl kila cibule, kilo mrkve a snad jsem na nic nezapomněla. Stálo nás to i s bylinkami okolo 500 Kč. Jelikož jsme jenom dva, nechala jsem část objednávky za dveřmi sousedům, aby se nic z toho nezkazilo. Farmářská bedýnka slaví úspěch, akorát musím vymyslet co s celery, protože tuhle zeleninu jím tak maximálně v bramborovém salátu. Nějaké tipy? Určitě po čase znovu objednám myslím, že každý podnikatel bude za objednávku rád a farmářům fandím.

Jestli se chcete zeptat na něco k mojí cestě ke zdravému životnímu stylu, nebo k jídelníčku, hoďte mi to do komentářů 😊 Jinak se opatrujte a myslete na to, že bude dobře. Bude líp (právě jsem dočetla Babička pozdravuje a omlouvá se).

P. S. Při cestě na nákup nebo jiných nezbytných cestách po venku se mrkněte do appky Nesnězeno (i na Google play). Můžete si tak v některých podnicích vyzvednout jídlo za (ne)sníženou cenu a tak jim pomoci.

P. P. S. Náhled je z Canvy.

Související články

4 komentáře

  1. Farmářské bedýnky jsou skvělá věc! Předplatili jsme si je jednou na celou sezónu a bylo to vždycky překvápko, co přivezou 🙂 Něco z té zeleniny jsme ani neznali, řadu další zase nikdy nekupovali. Byl to zážitek, a až zase nebudu muset každý den do práce (protože to po mně nikdo nemůže chtít, abych ještě k tomu vařila), určitě do toho plánuju jít znovu 🙂

  2. Cca půlka celeru je skvělá do vývaru (klidně i zeleninového, jestli maso nejíte). Až se vyvaří, tak jej vytahuji. A nebo zkuste celerové hranolky. 🙂

    Partner má taky sestavený jídelníček podle dietního plánu a docela s tím bojujeme, protože kvůli aktivnímu cvičení potřebuje mnohem více bílkovin než já, takže já jeho jídlo moc nejím, protože je ke všemu maso, a on zase nejí moje… Zaujaly mě farmářské bedýnky. Také jsem o nich už uvažovala, ale přesně, jak píšeš – sami to nespotřebujeme a hlavně nevím, kam bych to nacpala v lednici (sklep ani špajzu nemám).

    1. Super, díky za tipy 🙂 Já teď zeleniny sním hodně i přítel se na to naučil, takže zbydou jen vybrané druhy, které máme navíc. My naštěstí máme možnost garáže a sklepa, takže když se něco nevejde, je možnost to odlifrovat tam. Jídelníček v páru bývá občas problém sladit, to uznávám. U nás už jedeme zdravě oba dva, přestože přítel zdravotní potíže nemá a hmotnostně nemá co ubrat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.