Knížka v barvách duhy

www.glittershard.cz/tt

Dneska vám chci představit novinku – young adultovku o transgender přeměně. Proč mě zaujala? Má zajímavé téma, pěknou obálku a dobrého autora.

Celý příběh čtěme z pohledu Sama; třináctiletého kluka, který je dost často přehlížený a nejvíce na světě obdivuje svého bráchu – sportovce Jasona.

Život v rodině plyně na pozadí politických ambic matky, když najednou přijde Jason s oznámením, že se tak úplně necítí ve svém těle a myslí si, že je ve skutečnosti holkou schovanou za klučíčí fasádou.

Tahle zpráva v rodině vyvolá dokonalé zemětřesení a každý si hledá svoji cestu k tomu, aby přijal Jasonovu skutečnou identitu. Neobejde se to bez výčitek, hádek, spousty slz a velké dávky odvahy.

Moje dojmy? Překvapilo mě, že autor (John Boyne) stojí i za Chlapcem v pruhovaném pyžamu, protože tady se jedná o úplně jiné téma. Autor podle mě dobře vystihl možnou situaci co v rodině nastane, když potomek přijde s podobným sdělením. Nechybí zmatkek, nepochopení a stud ze strany mladšího sourozence, který dost dobře nechápe co se děje.

Na druhou stranu musím vytknout občasné krkolomné větvé stavby (hlavně v přímé řeči), protože na mě působily trošku uměle když si vezmu, že je mají pronášet děti. Taky se mi nelíbilo klišoidní zobrazení vedlejší postavy tety Rose, kdy jednu sestru autor zobrazil jako uťáplou konzervu a druhou jako alternativní bytost, ta jediná samozřejmě Jasonovi rozumí.

I tak se ale jedná o citlivě podanou knížku o téhle tématice, která je navíc dobře napsaná a v dnešní společnosti aktuální. Pokud vás podobná témata zajímají, měli byste si ji přečíst 🙂

Náhled:Canva.com.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.