Co začala korona, několikrát jsem uvažovala nad tím, jak musela vzrůst produkce jednorázového odpadu. A nejsou to jenom roušky a respirátory, ale i rukavice, plastové kelímky a krabičky… Napadlo vás to taky?
Na jednu stranu to beru jako daň doby. Na druhou mě to děsí, hlavně když si uvědomím, že korona je celosvětový průser = mnohem více odpadu, se kterým jsme už předtím měli problém. Jak ho likvidují a kam ho dávají? Co bude, až tohle šílenství skončí? Samé otázky.
S tématem pak souvisí i další myšlenka: je zvláštní, jak rychle jsme jako společnost z „eko módu“, kdy se málem kamenovalo za jednorázový kelímek, přehodili na „neeko režim“, kdy bereme jako něco normálního podpořit podnikatele obědem do plastové krabičky.
Čím dýl ale situace trvá, uvědomuju si jednu věc. Zatímco korona jednou „skončí“ (tím myslím hlavně rozvolnění opatření, ne vymizení viru), s jejími dopady na psychiku, ekologii a život se nejspíše budem muset v budoucnu zabývat spolu se vším, co jsme jako společnost řešili už před ní. A to teda pozitivní vůbec není.
Nedávno jsem nad tím také přemýšlela. Především mě k tomu zamyšlení dohnalo moje věčné objednávání věcí z eshopu, které už v dnešní době sice často balí do recyklovaných obalů, ale stejně kolik papírů s objednávkou přijde, kolik různých balících fólií a krabic atd. V tomhle je rozhodně pandemie šílená věc. Na druhou stranu si ale říkám, že v něčem to prostředí i trochu pomáhá. Ať už kvůli tomu, že lidé méně cestují, tudíž méně letadel, aut atd.
Jako každá situace to má své pro a proti, každopádně je vážně smutné, že jeden virus dokázal zcela zastavit veškerá jednání a medializaci ohledně enviro témat a zcela veškerý prostor pohltil. :/ To mi na tom přijde nejhorší, že zastínil veškeré další problémy.
Musím s tebou jen souhlasit. Zrovna dnes jsem ve městě na chodníku viděla válet se dvě roušky. Já roušku ani respirátor nenosím, používám bavlněný nákrčník. Když si někde beru oběd z restaurace, tak jen do svých vlastních obědníků, pokud to teda jde 🙂
Já jsem nosila bavlněné roušky do léta. Od září nosím jenom respitátory, přijde mi to jistější, ale možná to je můj subjektivní pocit 🙂
Tak plastová krabička na oběd je jedna věc, to můžeme chtít změnu pořád. Bohužel, rukavice, respirátory a roušky se změnit asi nedají a musíme se smířit, že z toho masivní odpad bude, protože ušít si něco doma z látky a prát zjevně není dostatečná ochrana. Je to prostě infekční nemoc a tam asi není jiné řešení.
Já si myslím, že se určitě najdou lidi, co v normální situaci plastové jednorázovky řeší. I já to dělám. Jj, já vím, že není asi teď momentálně řešení. Všichni by si museli nakoupit ty nanošátky, to je tak jediné řešení odpadu podle mě. Ale tam je zas vyšší pořižovací cena…
Ano, když jsme si domů poprvé během korony objednali jídlo, tak jsem se nad tím taky zarazila, protože každé nakupování online obnáší víc odpadu, než když si člověk zajde do kamenného obchodu. Ale neviděla bych to zase tak černě, protože odpad v domácnostech se sice zvětšil, ale zase se kvůli utlumení výroby určitě výrazně snížila produkce průmyslového odpadu, kterou normálně moc nevidíme a která je nepochybně mnohem větší. Zhruba v duchu těch slavných záběrů na nezvykle čistý vzduch nad Čínou nebo na delfíny v Benátkách 🙂
Omlouvám se ti, ale mám na věc trošku jiný názor 🙂 Jak prosím víš, že se utlumila výroba? Kde konkrétně? Já v okolí nikoho, kdo v továrně pracuje neznám, ale co vidím na internetu, tak lidi často píšou, že za korony v továrnách normálně makají dál. Nemám si toto bohužel jak oveřit, tak budu ráda, když mi o tom dáš info:) Netvrdím, že co je na netu = pravda. A když už by výroba byla utlumená, tak pořád vidím jako problém, že lidi přichází o práci, nebo mají sníženou mzdu a slýchám ze všech stran, že práce není. Ale to už jsme u jiných problémů.
A co se týče čistého vzduchu atd., tak hned na začátku korony jsem měla pocit, že vidím nějaký pokrok/změnu, teď už se mi moc nezdá. Ani co se přírody týče, ani co se týče společnosti.
Případně pak mám ryze osobní pohled ze svojí práce, kde jsem psala o chytré elektronice. Rok předtím jsem měla co dělat, abych to všechno vůbec stíhala a loni jsem chodila skoro po celý rok žebrat ke kolegům, jestli nemají něco, o čem bych mohla psát 🙂 Nových telefonů i ostatních chytrých zařízení vyšlo opravdu o hodně míň.
Děkuju za obsáhlé vysvětlení 🙂
Přemýšlím nad tím pokaždý, co vidím jednorázovou roušku.. je to šílený. Doufám, že to brzo skončí a svět bude zase v normálu!
Nechci být pesimista, ale podle mě “v normálu” nebudem ještě pár let… 🙁
Co se té výroby týče, tak vycházím jednak z prakticky celosvětového poklesu HDP, jednak z nějakých konkrétních statistik přímo pro ČR (třeba výroba aut – vzhledem k tomu, že je to u nás hodně významný zdroj zaměstnanosti, se to tam projevilo dost citelně, podle Sdružení automobilového průmyslu meziročně klesla produkce skoro o 20 %). Další významné faktory jsou třeba pokles letecké dopravy, vlastně dopravy všeobecně, což je vidět i na nejnižším počtu obětí dopravních nehod u nás za posledních x let (547 v roce 2019 versus 460 v roce 2020, prošlo to nedávno docela hodně novinami). To, že lidé kvůli tomu všemu ztrácejí práci, je samozřejmě velmi negativní, s tím určitě souhlasím. Na druhou stranu je to ale (jako každá krize) šance něco změnit. Doufám, že se jí chopíme alespoň částečně 🙂
Jo, přesně toto řeším pokaždé, co si jdu k výdajovému okénku pro kafe nebo oběd s sebou, ačkoliv normálně bych si donesla svůj bambusový hrnek a jídlo si snědla v restauraci. Beru to ale jako nutné zlo této doby, která snad jednou skončí a my se budeme moct vrátit zpátky k opakovaně použitelným alternativám. Protože být obsluhou v kavárně, taky teď jedu v “bezpečném” jednorázovém módu…
Tak to jsem ráda, že to řeší ještě někdo 🙂 Já jsem popravdě co začala korona nezkoušela nic jiného, než “jednorázový mód”, ale dříve to aspoň někde do vlastní nádoby šlo. I třeba v obchodě. Taky doufám, že se to pak změní a nebo ještě líp, že si to sním hezky na místě!
Je pravda, že současná situace není vůbec dobrá v mnoha směrech. Nejen v oblasti zdraví populace, ale právě ten odpad se v budoucnu na stavu planety také odrazí. Není od věci se nad tím zamyslet, super článek! 🙂
Jo, je to pravda a je to smutné. Kddyž kolovaly články o tom, jak využít krabice z e-shopů, aby se jimi zbytečně neplýtvalo, lidé se tomu většinou vysmívali. 🙁
Svůj odpad si pořád nějak snažím hlídat, ale svět tím nijak nespasím.
Snad se teď víc zadaří projektům Otoč kelímek a Rekrabička. 🙂
Já vím, že některé e-shopy balí do recyklovatelných materiálů, to mi přijde super 🙂
Taky se snažím zbytečně nesprodukovat odpad, ale jen za ty jednorázové pomůcky jsem toho vyprodukovala dost.
Rekrabičku neznám, mrknu na to 🙂