Lednicko-valtický areál, kde zakončit prázdniny?

Dnes se spolu podíváme do Lednicko-valtického areálu, který je součástí UNESCA od roku 1996. Hned na úvod chci podotknout, že celý areál je poměrně hodně vyhledávaný turisty, a to i cyklisty, takže občas může být kapku přelidněno 🙂

Doporučím vám několik míst, která mám ráda, nebo která se mi líbí i s tipy na jídlo, či na víno.

Začneme zámkem Lednice. To je asi nejvyhledávanější cíl tohoto areálu. Lednice nabízí bohaté využití času na několik hodin, ne-li celý den, a hlavně je to skutečná pastva pro oči.

Ještě dříve než půjdete na prohlídku zámku, projděte se v zahradě, či po skleníku, stojí to za to. Potom už zamiřte do pokladny a kupte si jeden z bohaté nabídky okruhů, já nejvíce doporučuju okruhy dva a tři (Soukromé apartmány a Dětské pokoje, ale u těch si nejsem jistá, jestli nejsou spíše pro děti).

CC0 1.0, Pixabay.com.

Z Lednice se pohodlně přemístíte do Valtic pomocí autobusu (stojí v Lednici na náměstí a je to kousek), auta či kola.

Valtice jsou potom vzhledově i interiérově odlišné. Jedná se o barokní stavbu, kde na vás dýchne historie. I tady, stejně jako v Lednici, pobývali Lichtensteinové, když se zdržovali na našem území, Valtice jsou navíc jejich rodové sídlo už od druhé poloviny 16. století, kdy z finančních důvodů musela knížecí rodina prodat nedaleký zámek Mikulov. Důležitá poznámka: valtický zámek nabízí jeden prohlídkový okruh, pokud budete chtít něco navíc, další nabízená prohlídka je okruh barokním divadlem, kde si můžete vlastnoručně zkusit jak se mění divadelní kulisy.

K procházce využijte zámecký park s přilehlou zahradou, a pokud se vám bude chtít ještě někam, zavítejte na jednu z výstav (oficiální stránky zámku).

Na jídlo doporučuju ve Valticích pod zámkem restauraci Amalia nebo o něco dál Valtickou Rychtu. Večer na víno si zajdětě do Vinařské valtické pohotovosti 🙂

No a protože zámků už bylo dost, projděte se na kolonádu nad Valticema (asi 2 km z náměstí), či k minaretu v Lednici. U kolonády ve Valticích je blízko Muzeum železné opony, které taktéž stojí za to, přestože je komornější.

Ve zbývajícím okolí jsou další stavby (Tři Grácie, Dianin chrám, Janův hrad..), které taktéž stojí za prozkoumání.

Tak co, už máte plán na víkend :)?

Související články

2 komentáře

    1. Vlasti, to jsou neustálé „boje“, co je lepší zámek, ale každému se prostě líbí něco jiného :), je fajn, že se ti Valtice líbily.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.