Lysický zámek si zaslouží návštěvu

Poslední dobou navštěvuju naše kulturní památky opravdu poctivě 🙂 Než začnu pracovat, chci toho ještě vidět co nejvíce, a tak jsme tentokrát vyrazily s kamarádkou na zámek do Lysic, kam se z Brna dostanete pohodlně autobusem za cca půl hodinu, což mi přijde fajn.

O lysickém zámku jsem už párkrát slyšela, ale konečně na něj přišel čas. Rozhodně ho doporučím k návštěvě, jelikož mi přijde docela neznámý, přitom je tak krásný! Hlavně ta zahrada s pergolou! Interiérově je taktéž velmi příjemný, přestože se částečně jedná o svoz, jako u mnoha našich jiných památek. V zámeckých prostorách potom nejspíše stejně jako já zatoužíte bydlet… Je opravdu důsledně architektonicky promyšlený.

Vybraly jsme si oba dva dostupné zámecké okruhy a můžu vám více doporučít Reprezentační prostory na cca 50 minut, kde uvidíte kapli, knihovnu, nebo například moc zajímavou zbrojnici. Privátní a hostinské pokoje „hotelu Lysice“ bych volila jako doplňkový okruh.

Velké plus zámku vidím v krásných a čistých toaletách za poplatek 5 Kč, v pečlivé starosti o památku (zámek je opravdu udržovaný) a v kvalitní průvodcovské práci, kdy oba dva páni průvodci byli moc milí, příjemní a znalí. Z čeho jsme byly trošku zklamané je zámecká kavárna, kde jsme se necítíly úplně dobře. Na jídlo vám tentokrát nemůžu doporučit nic, protože kromě kavárny jsme nevyzkoušely žádné místní restaurace a po prohlídce jely hned domů.

Na nádvoří je vstup volný, stejně jako do zámeckého lapidária, momentálně za pokladnou probíhá i výstava naivního umění, která je zadarmo.

Lysický zámek mě opravdu nadchl a popravdě jsem si nemyslela, že se mi tolik zalíbí. Proto dejte šanci i této méně známé kulturní památce, opravdu si to zaslouží 🙂 Já teď na pár dní zvolním a budu docházet na jazykový kurz, předpokládejte proto, že na delší dobu je to poslední cestovatelský tip.

Související články

2 komentáře

  1. Já mám s hrady a zámky obecně trochu ten problém, že většinou se jedu podívat jen k nim a dovnitř moc často ne, přítel na to až tak není a já tam nechci chodit sama, ráda bych se o tom, co tam vidím, s někým bavila. 🙂 Nicméně když je zajímavé i okolí zámku/hradu, výlet tam je vždycky dobrý nápad. 🙂

    1. Mūj přítel je to samé, k hradu/zámku dojde, ale dovnitř jde výjimečně 🙂 Proto chodím buď sama nebo nejčastěji s kamarádkou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.