Matěj maluje mapy

Tahle knížka je:

1.Čtivá (208 stran)

2.Dojemná

3.Upřímná

Napsala ji Michaela Hošková, maminka autistického syna Matěje. Ten moc rád maluje dopravní mapy a je v tom fakt dobrý. Jeho mapové potisky se dostaly mimo jiné na oblečení, nebo batohy.

Co dělá tuhle knížku výjimečnou je určitě upřímnost, se kterou autorka píše a nevyhýbá se ani kontrovezním pocitům, které cítila ve chvílích naprostého vyčerpání z péče o syna, a neskutečně popsaná vnitřní síla a odhodlání celé rodiny dopřát Matějovi co nejběžnější život. Kde je vůle, je i cesta.

Vyprávění začíná nečekaným těhotenstvím a končí Matějovým nástupem na SŠ. Autorka zmiňuje jak světlé, tak i temné chvilky, které život s autismem obnáší, a nastavuje zrcadlo společnosti, která ne vždy umí a chce s člověkem na spektru pracovat.

Při čtení jsem cítila nejrůznější emoce; radost z Matějových pokroků, pochopení, smutek, ale i vztek na to, jak dokážou být lidi zlí. Jsem moc ráda, že se mi tenhle kousek dostal do ruky. Před celou rodinou hluboce smekám, a knížku řadím zatím k tomu nejlepšímu, co jsem letos přečetla.

P.S. Pokud vás téma autismu zajímá, doporučuju i skvělé knížky Martina Selnera Autismus a Chardonnay 1, 2 a netflixový pořád Láska ve spektru.

P.P.S. Novinky z Matějova života, ale i e-shop značky MAAPPI najdete tady.

Související články

3 komentáře

  1. Pro mě je toto úplně jiný svět… Jsem ráda, že vznikají knihy a články, co dokážou tohle téma přiblížit širší populaci. Díky za tip na zajímavé čtení.

  2. Maappi obdivuju snad od začátku. Knihu si píšu na seznam, vypadá zajímavě. Porucha autistického spektra mě celkově fascinuje. Jako učitelka jsem se s pár dětmi setkala a bylo pro mne moc zajímavé vnikat do jejich světa.
    Většina lidí si představí buď Sheldona z TBBT nebo naopak osoby s těžkou formou autismu, se kterými vůbec nejde komunikovat. Ale ve skutečnosti je spousta osob mezi nimi.
    O dětech s PAS jsem četla dvě knížky: Pro Siri, s láskou a Maminko nezpívej. Nebyly úplně top, ale pro přiblížení problematiky perfektní.

    1. Díky za další tipy 🙂 Já osobně nikoho o PAS neznám, ale je pro mě obohacující si o tom přečíst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.