Na Konopiště za medvědem a sbírkami arcivévody F. Ferdinanda d´Este

zámek1

Mám za sebou dva moc fajn dny. Nejdříve jsme byli s přítem krátce v Praze se zastávkou na running sushi a v Ovocném Světozoru, víkend jsme zakončili na státním zámku Konopiště. Právě tady totiž celý tenhle měsíc provází jedna z mých nejbližších kamarádek. Návštěvu jsme tak spojili s prohlídkou interiéru.

Zámek Konopiště býval kdysi hradem, stavební proměna přišla až v průběhu let, kdy se ve vlastnictví vystřídalo několik majitelů. Mezi nimi i arcivévoda František Ferdinand d‘ Este, jehož smrt byla záminkou k rozpoutání první sv. války.

Konopiště se pyšní několika prohlídkovými okruhy, chovem medvěda Jiříka, doplňujícím programem (sokolnictví, výstavy, večerní prohlídky, různé akce), rozsáhlými sbírkami a pomyslným titulem jedna z nejnavštěvovanějších památek ČR.

Selfie s nejznámější věží

Na výlet jsme vyrazili autem a zaparkovali ho na placeném parkovišti (60 Kč/den) asi 10 minut od zámku. Odtud jsme vyrazili pěšky do kopce. Před prohlídkou jsme si na nádvoří dali v zámecké kavárně kafe, využili neplacené a čisté záchody, a taky koupili suvenýry (náramky a kafe).

Následovala prohlídka zámku. Kamarádka/průvodkyně nás provedla druhým prohlídkovým okruhem (salony severního křídla), který zabral cca hodinku. Po celou dobu jsme měli respirátory. Nejvíce mě zaujalo vystavené brnění v obrovské zbrojnici. Pak byly zajímavé i zvířecí trofeje (včetně exotických!) a rodokmen Habsbursko-Lotrinského rodu s výkladem. Moc se mi taky líbilo zámecké okolí, které vyloženě láká k romantickým procházkám.

Po prohlídce jsme zašli na oběd v zámecké restauraci (dobré ceny, chutné jídlo), k medvědáriu (medvěda jsme ale neviděli 🙁 a nakonec se krátce prošli v zahradě. Výlet jsme zakončili zmrzkou na parkovišti a uháněli domů.

Návštěvu Konopiště můžu jen doporučit a pokud budete chtít, vydejte se i do blízkého okolí. Třeba na Sázavu, hrad Český Šternberk, nebo zámek Jemniště.

Závěrem mám na vás otázku: jak často navštěvujete prohlídky s průvodcem? Já poslední dobou hodně výjimečně, nějak mě na prohlídky přešla chuť. Nemá to žádný konkrétní důvod, ale pokud o prohlídku vyloženě nestojím, radši si u hradu/zámku dám jen kafe, navštívím suvenýry a jedu dom.

Související články

5 komentářů

 1. Konopiště znám, ale byla jsem tam už před mnoha lety ještě s rodiči. Já obvykle prohlídek využiji, ale letos jsem byla teprve na dvou (třetí hrad, Veveří, se zrovna opravoval a klasické prohlídky se nekonaly). Tak třeba ještě něco do podzimu stihnu. Loni jsem byla myslím také na třech, když počítám české hrady a zámky.

 2. Vypadá krásně, tam jsem ještě nebyla!
  Jinak na prohlídky s průvodcem/nebo i bez, chodím vždy, když to jde, hrozně mě zajímá, jak to vypadá uvnitř, mám ráda starý nábytek, obrazy a tak, takže to si užívám.
  Nicméně, pokud bych v létě na sobě musela mít respirátor, tak to bych si asi odpustila, nemohu v tom dýchat a dělá se mi zle, jsem fakt ráda, že už nám to v Anglii zrušili 😀

  1. Já jsem taky uvažovala, že si to odpustíme, ale šli jsme dovnitř právě hlavně kvůli té kamarádce/průvodkyni 🙂 Jinak, s respirátorem jsem i letos provázela. Nebylo to nic moc, ale tak beru to tak, že když není zbytí…

 3. Ovocný světozor! Já jsem věděla, že jsem v Praze na něco zapomněla. Tak příště…
  Na prohlídky chodím celkem ráda, ale nijak zvlášť je nevyhledávám. Loni jsem byla na dvou, ve Vizovicích a v Buchlovicích, letos zatím nikde. Na Hukvaldech jsme jen poseděli u vstupu, na Karlštejně a přažském hradě jsem prošla volně přístupná nádvoří, s fenou by mě dál stejně nepustili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.