Pracuju v knihovně/ Jaké to je?

Nedávno jsem začala pracovat jako zaměstnanec. Ne brigádník. Moje první práce! A navíc v knihovně, což je jedno z mých nejoblíbenějších míst! Zajímá vás, jak se mi tam líbí, a co se na tomhle místě děje v době lockdownové? Dneska to s vámi proberu 😊

Do knihovny jsem nastupovala celkem nervózní. Musím uznat, že korona mi v tomhle přišla vhod. Měli jsme zavřeno pro veřejnost, takže směny byly klidnější. Lidi nám házeli výpůjčky do biblioboxu, já je pak spolu s kolegy odepisovala ze čtenářského konta, učila jsem se pracovat s knihovním systémem, řadit knížky do regálu a průběžně jsem zvedala telefony na informační lince.

aristokratka

Každý den nám volalo několik čtenářů, které nejvíce zajímalo kdy otevřeme (nevěděli jsme), jak si můžou prodloužit výpůjčky, a jak se dostat do Národní digitální knihovny. Zvedat telefony mě bavilo, ale je celkem těžké, rychle a správně zareagovat na dotaz. Nějak jsem se s tím poprala.

Teď začíná být práce akčnější. Od 15. 2. můžou knihovny otevřít v režimu výdejních okének. To znamená, že i když se volně po knihovně pohybovat nemůžete, půjčíme vám domů (absenčně) knížky, které si objednáte online přes čtenářské konto. Osobně si je pak vyzvednete.

Tahle „novinka“ přinesla čtenářskou smršť telefonátů a horu knižních objednávek. Knížky musíme vyhledat na regálu a nachystat k vypůjčení. V příštích dnech se určitě nudit nebudeme. Práce bude dost. Tak snad nás za chvíli zase nezavřou!

Zatím si na tuhle životní změnu zvykám, večer bývám dost ko, ale jsem spokojená. Práce v knihovně je super a baví mě! Těším se na ostrý knihovní provoz! Teď ještě dotáhnout školu (končím za pár měsíců) a bude to klidnější. 

Související články

10 komentářů

 1. Dlouho jsem si chodila do knihovny pro knížky a četla je. Poslední dva nebo tři roky to dost flákám. Měla bych znovu začít.

 2. Musím sa priznať, že o práci v knižnici som snívala odmalička, lebo veeľmi zbožňujem knihy. Mala som vtedy o tejto práci trošku skreslené predstavy a myslela si, že celý deň budem sedieť medzi regálmi a čítať knihy, prípadne nejaké knihy odporúčať návštevníkom 😀 Dnes už viem, že to tak úplne nie je, ale aj tak by som si túto prácu chcela niekedy vyskúšať 🙂

  1. Taky jsem měla o práci v knihovně zkreslené představy 🙂 Myslím, že by to bylo fajn téma na článek! Možná napíšu 🙂

 3. Jee, to je super článek! Já také miluji knihy a vždycky jsem to měla ráda i v knihovnách, občas jsem si i říkala, jaká je asi ta práce a tenhle vhled mě bavil!
  A jinak gratuluji k práci, ať tě baví a ať lidé co nejméně otravují 😀

 4. Mám velkou radost z toho, jak nadšeně tvoje vyprávění zní a že tě práce baví! 🙂 Držím palce, ať si rychle zvykneš a zvládnete všechen chaos vzniklý vládními nařízeními levou zadní. A taky ať máš skvělé kolegy a osvícené nadřízené, protože to když se povede, tak je to skoro jako výhra v loterii 🙂

  1. Děkuju 🙂 No, musím říct, že čekání na to, jestli otevřeme aspoň v režimu okénka bylo celkem napínavé :O Jsem zvědavá, kdy přijde normální režim.

 5. To zní na rozjezd skvěle 🙂 knihovnická práce je snem každého knihomola 🙂 přeju ať se ti tam líbí za jakéhokoliv provozu a hlavně výborný kolektiv.

 6. Vydávání objednaných knih je super, ale ještě jsem si nic nepůjčila, protože obyčejně vybírám náhodně z polic, co mě zaujme názvem nebo obalem.
  Vzhledem k tomu, že čtu teď hodně pomalu, mi to nevadí. Kdybych měla obvyklou „spotřebu“, bylo by to horší.
  Je fajn, že máš takový klidnější rozjezd. Držím palce se školou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.