Před pár dny jsem se dostala ke knižní novince Zamilujte se do angličtiny od nadšeného učitele Broni. Broňu virtuálně „znám“, občas ho sleduju na YT a instagramu, a sem tam si zaplatím některý z jeho kurzů na Seduo.cz. Dalo by se říct, že mě už nepřekvapí. Chyba!
Knížka je totiž naprosto skvělá nejen pro anglické začátečníky. Myslím, že „svoje“ si v ní najde opravdu každý. Začátečníkům poskytne vhled do jednotlivých částí jazyka (poslech, psaní, mluvení, čtení), pokročilejší získají tipy na anglické appky, nástroje a stránky, kde se dá jazyk zlepšit. Po přečtení jsem dostala chuť nakopnout znovu svoji angličtinu (naposled jsem se učila anglicky sama v první karanténě).
I když to nerada přiznávám, já osobně se plácám už spoustu let mezi úrovní B1-B2. Největší problém mi dělá mluvení a slovní zásoba. Je sice super, že vím, kolik obyvatel má Londýn a kde všude vládne Královna, ale kdybychom na všech stupních mého vzdělání věnovali více času speakingu, ocenila bych to víc. Na druhou stranu; nikdo snad nepředpokládá, že po školní angličtině bude na úrovni jakžtakž rodilého mluvčího. Chce to soustavně makat a hlavně procvičovat! (Bro´ňův anglický příběh budíž příkladem) Bez toho to nepůjde.
Abych se však vrátila k podstatě článku. V úvodní kapitole knihy Broňa zadává úkol. Chce, aby si čtenář ujasnil svoje anglické „Proč“. Proč se chce naučit anglicky? Tady jsou ta moje:
- Chci více cestovat. Mým snem je navštívit Ameriku a Japonsko. Angličtina se mi bude hodit (i když v Japonsku nevím, nevím).
- Chci se cítit jistěji při mluvení s rodilým mluvčím. Rozumím sice dobře, ale mám problém pohotově reagovat.
- Chci znát více běžných slovíček. Díky tomu budu moct vést delší a lepší konverzace o věcech, co mě zajímají (kultura, knížky).
- Chci rozumět anglickým seriálům a filmům v originále.
Nemusím být perfektní. Stačí, když budu jazykově sebevědomější. Pak opráším němčinu a vrhnu se do španělštiny. Tu ještě neumím vůbec. Podle mě je důležité neusnout na vavřínech, a pořád se učit něco nového (nejenom jazyky). Člověk má ze sebe lepší pocit a nikdy neví, kdy se mu nové znalosti budou hodit 🙂
A co vy? Jste spokojení se svojí úrovni angličtiny? Kolik jazyků ovládáte? A jaké jsou vaše anglické „proč“?
Náhled: Canva.com
- Úkol “proč” čerpám z knihy Zamilujte se do angličtiny (Jan Melvil Publishing, 2021).
Já si občas připadám, že musím mluvit jako “Massa Bob”, nicméně kolegové ze Švýcarska a Německa na tom nejsou o moc lépe a vždycky se nějak domluvíme. Dlouho jsem se soustředila na francouzštinu a angličtinu odsunula na vedlejší kolej. Dorozumím se zcela samozřejmě, ale na jazykových zkouškách bych vylétla. Dělám chyby a gramatické špeky neznám, pokud je nepoužívám. Kurz by se mi určitě hodil, akorát na něj nejspíš nemám kapacitu, tak aspoň nějaká videa. Na Broňu ráda kouknu! Díky za super tip. 🙂
Kouknu, Broňa je super 🙂 i placené kurzy stojí za to! Vždycky mi to něco dalo.
Vida, strefila ses mi úplně dokonale do nálady, protože se právě připravuju na CAE 🙂 A myslím, že nedostatečnost mluvicích dovedností je takový typický produkt českého školství. Místo abychom se naučili domluvit, tak se bojíme otevřít pusu, abychom neudělali náhodou nějakou chybu. Tragédie a obrovská škoda v jednom.
Úplně s tebou souhlasím 🙁 “nejlepší” jsou vyučující, co ti opravují každou chybu, co řekneš. To je totální zabiják komunikace.
Hm, hm, s angličtinou asi kamarádka nebudu nikdy. Ale čeká mě z ní letos zkouška, tak ji zase opráším.
Pracovat bych chtěla spíše na němčině a na finštině. Je mi líto, že ty jazyky neumím tak, jak jsem je uměla dřív. Jednou se snad do nich pustím. Teď využívám čas i energii, řekla bych, na nejvyšší možné maximum.