Retro biják, příležitost navštívit Galerii v Tančícím domě

Až do 14. října 2018 máte možnost navštívit výstavu Retro biják, která se zabývá českými filmy z let 60.-90. minulého století a je umístěna v pražském Tančícím domě. Kromě možnosti podívat se na filmové kostýmy z různých pohádek a filmů vzniklých na našem území, výstava přináší příležitost podívat se do Tančícího domu, což je unikátní stavba sama o sobě.

Výstava je rozdělena do několika pater a díky tomu projdete Tančícím domem téměř od podlahy až po vyhlídku, kterou máte v ceně vstupného.

Zavzpomínáte na staré filmy, které se ve své době těšily velké popularitě, některé z nich jsou oblíbené dodnes.

V pokladně jsou umístěny suvenýry, které se mi moc zalíbily, zahrnují pohledy, placky, trička, hrnečky, ale i další věci s motivy našich českých pohádek a filmů.

Komu bych výstavu doporučila? Primárně asi dospělým lidem, jelikož mi přijde, že děti z toho nic moc mít nebudou, tyto filmy či pohádky většinou nejspíše neznají. Cizinci naopak mají možnost nahlédnout do československé kinematografie, zdá se mi, že pod textovými panely byly anglické překlady.

Nechci úplně prozrazovat, jaké kostýmy na výstavě uvidíte, ale fotky možná napoví 🙂

Některé filmy jsem sice neznala, ale i tak tuto výstavu hodnotím jako povedenou, určitě je vhodná jako krátké vyplnění dne.

A co po výstavě? Na Žofíně máte možnost vypůjčit si šlapadla nebo lodičky a projet se po Vltavě. V okolí Národního divadla (kde se mimochodem taky konají prohlídky), můžete stejně jako po celé Praze zapátrat po sculpturách, které se momentálně vystavují na otevřeném prostoru. Blízko Tančícího domu (dojdete tam pěšky) se nachází chrám svatého Cyrila a Metoděje, v kryptě kostela položili život za vlast atentátníci na Heydricha, této události je věnováno několik textových tabulí, spolu s výkladem o situaci kolem heydrichiády, a potom se můžete podívat do samotné krypty. Vstup je zdarma. Místo je to historické s mrazivou atmosférou.

Na Praze je krásné to, že je úplně jedno kolikrát jste v ní byli, město žije neustále a pořád má co nabídnout.

Sculptura u OC Kotva (u Palladia nebo Zetka).

Vzpomínka na pana prezidenta Havla v blízkosti Národního divadla.

Související články

1 komentář

  1. Výstava musí být fakt super, je hodně zajímavé se podívat takhle do minulosti. Super tip pro někoho, kdo má hodně ráda starší filmy 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.