Sdílíme až „přesdílíme“

Spousta z nás má sociální síť někdo jich má dokonce víc. Na sociálních sítích sdílíme co se nám za uplynulý den stalo, fotky z cest, rodinné chvíle, zamilované chvíle a někteří z nás postují každou minutu svého života, prostřednictvím například Instastories.

Sociální sítě jsou formou naší sebeprezentace, ale občas mám pocit, že na to lidi zapomínají a sdílí i to, co má zůstat skryto.

Pixabay.com, CC0 1.0.

Pokud máte až příliš kreativní hlavu jako já, napadnou vás kolikrát šílené věci o kterých máte dojem, že by je měl vědět každý, protože svět si prostě takovou myšlenku zaslouží. A tak kolikrát sepíšu něco s čím později nejsem spokojená, i já se učím pouze sdílet a ne „přesdílet.“

Naučila jsem se, že na sociální sítě nemám dávat fotky s přítelem, jelikož si to nepřeje, nepíšu o intimnostech, skoro nepíšu o našem vztahu. Když jdeme na výlet, nevytahuju každou sekundu mobil abych později mohla obohatit svůj Instagram feed. Fotím to jo, ale v rámci možností. Když někam jdu, nenatáčím každou minutu abych ukázala jak pestrý mám život. Pořád se ale učím se všemi těmi sociálními sítěmi pracovat a nejsympatičtější mi je kupodivu Twitter, který mi z počátku nesedl. 

CC0 1.0.

Myslím si, že není důležité natáčet každou sekundu našeho života. Představte si, že jedete po měsíci k babičce a dáte jí to vědět prostřednictvím storíčka: ,,@babizhor, dneska přijedu, upeč prosím bábovku!“ Mně to přijde zkrátka zvláštní. Nemusí přece každý vědět s kým se stýkám a co dělám, no ne?

Co podle mě na sociální síť nepatří (můžete mít jiný názor) jsou #aftersexselfie, #beforesexselfie (existuje to?), popisy intimností všeho druhu (instastory o tom jak jste si užili sex), zmínky o lidech, kteří nechtějí být zmíněni, přehnané detaily ze soukromého života, nenávistné komentáře na fotky ras a etnik, a taky třeba týrání zvířat za účelem toho, být borec (i když tady kolikrát to video zvířátko zachrání).

P.S. Týraní zvířat obecně je nejodpornější věc na světě a já sama jsem podepsala petici na pořádné potrestání jednoho pachatele.

S čím nesouhlasím, že na sociální síť a obecně do společnosti nepatří, ale podle mě patří je cudný sex starých lidí, jak to bylo zmíněno ve filmu Bába z ledu. Po té několika minutové scéně kdy spolu „babi“ a „děda“ spí se strhla lavina kritiky (a podle reakcí lidí i lavina asexuálů). Proč by to nemělo patřit do filmu? Je to úplně obyčejná věc! Stejně tak podle mě patří na sítě homosexuálové, transgenders (jak jinak se o nich dozvědět, fandim jim a toleruje je), obecně prospěšné rady do života (kdo je psycholog, psychiatr..) a příspěvky s hlubší myšlenkou.

Abych to nějak uzavřela bylo by fajn kdybychom se všichni teď zamysleli nad tím kdy sdílíme a kdy už jsou naše příspěvky na sociálních sítích za hranou a poučili se z toho.

Nádhled, CC0 1.0

Související články

3 komentáře

  1. Taky nesouhlasím se sdílením všeho možného, nedávno jsem takhle natrefila na jednoho blogera, který sepisoval seznam věcí, které ho štvou na jeho přítelkyni a popisoval tam i dost intimní věci, co spolu dělají při sexu apod. a cítila jsem se trapně už při čtení toho. Takové věci podle mě na internet nepatří a být jeho přítelkyní, asi bych mu to dlouho neodpustila. Soukromí je od toho, že to nemusí vidět každý a nechápu, že někteří ty hranice nemají. Raději sdílím málo, ale jen to, za co se nemusím stydět 🙂 A na lidi, kteří mají problém s tvým blogem, se vykašli, beztak jsou to jen trollové, kteří se nudí a nevědí, co se sebou 😀

    LENN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.