Skoncovat s Eddym B.

Rozmýšlela jsem, jestli má smysl tuto knihu zařadit do rubriky a napsat o ní článek, ale protože píšu hlavně o knihách, které by mohly zaujmout i někoho dalšího tak tady je výsledek:

První, co mě zaujalo na tomto dílku byla povedená obálka s jednoduchým motivem i tady platí, že v jednoduchosti je krása. Další zajímavost knihy spočívá v jazyce, kterým je napsána, například v ní chybí přímé řeči, tedy přesněji uvozovky a dialogy jsou psány kurzivou, což se může jevit jako zvláštní, ale mně to nijak nevadilo. No a to nejzajímavější je samotný příběh odehrávající se relativně nedávno na chudém francouzském venkově a když přidáte fakt, že román stojí na autobiografických základech, vypadá to jako dobrý literární počin.

Hlavní postava, mladík Eddy, tak úplně nezapadá do vesnického života a do společnosti okolo které se nachází. Ohledně Eddyho společnosti a vesnici, kde žije se dozvíte možná pro někoho až příliš šokující informace, kdy je vesnický život popsán explicitně.

Prostřednictvím knihy tedy jednak poznáváme život na chudém venkově, ale hlavně sledujeme vývoj postupně odhalené Eddyho homosexuality za kterou se stydí, přestože se uvnitř pere se svým skutečným já. Jeho cílem je začít žít lepší život, zkusit to někde znovu a vymanit ze z prostředí odkud pochází. Dost spoilerů, zbytek si přečtete 🙂

To by bylo k ději: Co mě na knize trošku štvalo byl popis Eddyho života, který je nezbytný pro celkové pochopení knihy, ale občas už mě to spíše otravovalo. Věřím, že své si vytrpěl, ale zkrátka už toho bylo příliš a sem tam jsem měla pocit, že se autor až moc snaží vymanit z prostředí odkud pochází a volí proto složité větné stavby, či cizí slova, aby bylo jasné, že se odtamtud dostal a působil tak co nejvíce intelektuálně, ale je to můj subjektivní názor.

Jak už jsem psala výše není to kniha, která by ve mně zanechala hlubší dojem to vůbec, ale ohodnotím ji jako lepší průměr, je to něco jiného a to se mi líbí.

Nádhled jsem udělala v Canva. com.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.