Skutečná Dánská dívka, jaká asi byla?

Když jsem v roce 2015 viděla film Dánská dívka, zanechal ve mně hluboký dojem. Bylo to dojemné i smutné zároveň. Ke stejnojmenné knize jsem se dostala až v roce 2018 před pár dny, kdy na mě náhodou „vykoukla“ v knihovně. Je zvláštní, že jsou příběhy o kterých se dozvídáme až skrz filmy, do té doby jsem o existenci knihy Dánská dívka neměla ponětí, přitom kniha vyšla před osmnácti lety! (Ok v té době jsem ještě byla hodně malá, ale chápete).

Když jsem knihu dočetla, opět ve mně příběh zanechal silný dojem. Některé zdlouhavé pasáže jsem sice přeskakovala (i když měly dopomoci k dokreslení příběhu), ale těch 376 stran jsem přečetla téměř jedním dechem, za dva dny. A úplně na konci knihy mě překvapila jedna věc, ta Dánská dívka skutečně existovala, není to jen fiktivní autorova postava!

A tak jsem si začala říkat, jaká asi byla a proč jsem o ní nikdy neslyšela. Ať už skrz její minulý mužský život, kdy se muž jménem Einar živil jako malíř, tak ani o tom, co udělala pro LGBT komunitu, protože byla jedna z prvních (možná úplně první), kdo veřejně přiznal operativní změnu pohlaví a informoval svět o tom, že existují transgender lidé a tím položil základy pro další podobné osobnosti.

Pixabay.com, CC0 1.0.

Lili Elbeová tedy opravdu existovala. Měla manželku, ale věděla, že jí v životě něco schází  a že ať udělá cokoli, prostě není spokojená a může při tom namalovat sebelepší obraz. Tehdy se, ještě jako muž rozhodla, že takto žít dál nechce, začala se pomalu měnit v ženu. Jaké to pro ni asi muselo být, když ve dvacátých a třicátých letech dvacátého století ve světě doznívaly hrůzy z války, finanční krize a další problémy?

Jak se musela cítit, když na ni okolí pohlíželo jako na homosexuála a určitě i jako na podivína? Jaké to bylo, když ve svém okolí byla patrně jediná, kdo si procházel tranzicí? Svět o transgenderech tehdy neměl moc informací, pokud vůbec nějaké, myslím si, že všechny tyto lidi házeli do kolonky „homosexuál“ a nutili je k zapomnění jejich vlastního skrytého já. To muselo být zdrcující stejně jako to, jak se asi musela cítit Einarova žena, která ho ale v celé tranzici  údajně podpořila.

Tolik otázek a žádné odpovědi! Lili musela být uvnitř hrozně silná, aby to všechno zvládla a dovedla svoje skryté já napovrch. Zajímalo by mě, jestli o ní lidé z LGBT komunity ví, takže pokud se chcete o tuto informaci podělit, napište mi ji do komentářů, stejně jako třeba to, že jste jako já nevěděli o skutečné Lili Elbeové. Myslím si, že přesně o takovýchto lidech má svět vědět, lidech, co vytvoří skutečně záslužnou činnost, která pomůže ostatním (a ano, osvěta o transgenders je záslužná činnost).

Taky si myslím, že spousta podobných příběhů, či příběhů jiných, ale taky zajímavých a záslužných zůstane nikdy nevyřčena a nespatří světlo světa. Lili Elbeová třeba nebyla první. Je to škoda,ale možná by si ty ostatní osobnosti nepřály vyjít ven se svým příběhem a naservírovat ho světu. Ne všechno totiž tenhle svět snese a obzvlášť na věci okolo LGBT komunity se bohužel dodnes dívají někteří lidi skrz prsty.

Obrázky jsou z pixabay.com. Nádhled CC0 1.0.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.