Tomuto fenoménu dnešní doby jsem přišla na chuť teprve nedávno, i když jsem o něm slyšela už dříve. Těší se obrovské popularitě a být řečníkem na TEDu vnímám jako určitý znamení pocty, či odvahy. Co nás teda můžou tato vystoupení naučit?
- Šetřit čas sobě i ostatním– Ať už jste řečník nebo divák, vystoupení by mělo být stručné a výstižné, přece jen 18 minut není extrémné dlouhá doba.
- Naučit se volit ta správná slova– V průběhu komunikace často používáme “vycpávková” slova a dlouho chodíme okolo horké kaše než se dostaneme k jádru, TED může pomoci to změnit.
- Zjistit, jak vypadá dobrá prezentace– Prezentace v PowerPointu už dávno nejsou jedinou možností jak prezentovat. Stejně jako podoba prezentace nemusí být odrážkovitá, v TEDu to ani nedoporučují.
- Nechat se inspirovat– Rozmanitost řečníků nabízí širokou škálu témat a je dost pravděpodobné, že pokud vám téma sedne, bude mít dopad na vaši inspiraci, sebevědomí, či život.
- Zlepšit angličtinu- Spousta vystoupení obsahuje anglické titulky a není nic jednoduššího, než si najít neznámá slovíčka pro lepší pochopení. Podle mě je to efektivní způsob učení se a dost lidí v mém okolí s tím souhlasí.
- Tolerovat ostatní– Protože na TEDu dostávají prostor různorodí řečníci, můžeme nahlédnout do života lidem, kteří se liší od toho, co je považováno za “normální” a změnit náš názor na ně, popřípadě se jim snažit pomoci.
- Věřit, že život je dar- Často řešíme blbosti a hroutíme se z maličkostí, někteří řečníci ale mají dost silné příběhy, které nám můžou ukázat, že ať už život připraví cokoli, je důležité se s tím hrdinně poprat a nevzdat to.
Z těchto a dalších důvodů si myslím, že byste TED Talks měli dát šanci 🙂
P.S. Jedno z nejsilnějších vystoupení pro mě bylo: “My philosophy for a happy life” se Samem Bernsem.
Pokud máte svoje oblíbené vystoupení, budu moc ráda, když se o něj podělíte v komentářích 🙂