Vánoce, dárky a všechno okolo

Letos stejně jako loni jsem se rozhodla nehrotit Vánoce, což v praxi znamená, že doteď nemám podruhé umytá okna, není hotový předvánoční úklid, nebudu péct cukroví a stav dárků je lehce nad číslem 0. Přesto vám chci přenést trochu předvánoční atmosféry na vaše monitory a pokud vydržíte až do konce, podělím se o pár tipů na dárky.

Na Vánocích mě nejvíce baví sváteční atmosféra, pocit že nic nemusím a zdobení stromečku. Opět se těším na babiččin vyhlášený bramborový salát, pohádku Grinch a linecké cukroví. Atmosféru Vánoc pojedeme načerpat na vánoční trhy za hranice města na ty se těším taky, hlavně na svařák. Ještě dodám, že letos zatím nejsem vůbec vánočně naladěná a nic se mi v souvislosti s těmito svátky nechce dělat.

Čokoládou nepohrdnu taktéž.

Na co naopak netěším vůbec jsou nekonečné fronty v obchodech a všudypřítomná nákupní nervozita těsně před Vánoci, proto musím všechno nakoupit včas. I když…

Loňské řešení dárků.

Pokud si pamatujete článek z minulého roku, kdy většina obdarovaných dostala DIY věci, tak v podobné tradici se chystám(e) pokračovat i letos. Už mě totiž nebaví neustále poslouchat na otázku „Co by sis přál k Vánocům?“ odpověď „Nic,“ a tak se zásadně neptám. Z toho důvodu volím buď dárky ve formě poukázek na zážitky spíš než na věci (nepodporuju hromadění), dárky vyrobené (likéry, jídlo, DIY) a výjimečně dárky materiální (knihy, oblečení). A tak to je podle mě nejlepší. Pracholapek jsem za život koupila dost. Co se vám tedy dovolím navrhnout jako vánoční dárkové tipy?

 • Poukázky na oblečení, výstavy, pobyt v restauraci, vstupenky do divadel, kin, zážitkové dárky.
 • Jedlé dárky ve stylu utopenců, nakládaných sýrů a likérů (recepty všude na netu).
 • Vyrobené DIY ve stylu koláže fotek, vytisknutých výrobků z 3D tiskárny a všeho, co zvládnete vyrobit (Pinterest je výborný pomocník).
 • Předplatné časopisů třeba pro babičky a dědečky.
 • Deskovky, karty.
 • Rozšíření sbírky pro sběratele andílků, sov a podobně v případě, že dotyčnému tím uděláte radost.

Do Vánoc ještě musím odevzdat podklady k měsíční školní praxi kterou tento týden končím, zvládnout pár předtermínů, objet početné příbuzenstvo, vyrazit na vánoční trhy a najít si čas na kamarády (doufám, že to stihnu). A pak bude opět rok v čudu.

Náhled: Image by Gerd Altmann from Pixabay 

Související články

5 komentářů

 1. Já beru také Vánoce v klidu, užívám si to, co můžu, zařídím včas a u dárků naštěstí problém nemám, vím přesně, komu co koupit a už téměř vše i mám. Ale určitě za, že zbytečnosti a kraviny kupuju nerada, miluju DIY a poukazy na cokoliv jsou také super!
  Na trhy se chystáme do jednoho městečka příští víkend, to na mě vánoční atmosféra padne asi nejvíc 🙂

 2. Ty brďo, podruhý umytá okna? Wow. Já je letos ještě nemyla ani jednou – a ani se na to v následujícím čtvrt roce nechystám 😀 Jsem každopádně velký příznivce nehrotících Vánoc. Je to krásná doba (byť tedy vánočně naladěná taky nejsem a jsem za to ráda – vždyť ještě ani nezačal advent!) a je škoda si ji pokazit věčným stresem.

 3. Taky nemám ráda hromadění nepotřebných dárků jenom proto, že jsou Vánoce a musím něco dostat. Často volím zážitkové poukázky. pr mě jsou Vánoce krásné svátky klidu, kdy se člověk schází s nejbližšími a užívá si klid. Dárky jsou přece až na posledním místě.
  A pokud tě to uklidní, taky ještě nemám nakoupeno..

  1. Přesně vystihuješ můj názor 🙂 Ale dřív jako děcko jsem to vnímala jako Cindy v Grinchi, primární pro mě byly dárky, protože jsou přece Vánoce! Teď už to beru více v klidu a právě se snažím moc nehromadit a dávat přednost zážitkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.