Velká slovenská záhada

O jedné z největších slovenských záhad mizení lidí v pohoří Tribeč jsem se dozvěděla pár dní zpět na internetu, kdy jsem zhlédla trailer Trhliny což je filmová adaptace stejnojmenné knihy Josefa Kariky.

Knihu jsem ještě nečetla ale protože mě tato záhada hodně zaujala, včera jsme s přítelem vyrazili do kina zjistit aspoň něco málo k tématu. Pokud vůbec netušíte o co jde, doporučuju  tento článek k prozkoumání. Dnes do toho nechci moc zabrušovat.

Jestli se někdy dostanu k reálné zkušenosti s místem zatím nevím, záleží jak seberu odvahu a seženu správný tým, nicméně od včera vyhlédám informace a zuřivě pročítám diskuze abych zjistila co nejvíce.

Abyste se trošku zorientovali: Film+kniha je jedna věc, mizení lidí věc druhá, obojí spolu ale souvisí, já se teď chci věnovat filmu.

Celý příběh začíná tak, že za Karikou (ve filmu i v realitě) měl přijít člověk, který mu popsal děsuplný příběh odehrávající se právě ve slovenském pohoří při ověřování tamních zvěstí okolo zádadných zmizení. Karika následně vyprávění přepracuje, doplní a vydá dílo Trhlina.

Fotka je ilustrační!

Igor (hlavní postava a ten kdo přijde za Karikou) je nezaměstnaný absolvent VŠ, který se snaží prorazit jako bloger a hledá opravdovou bombu, kterou by zaujal čtenáře.

Příležitost se mu naskytne při prozkoumání lékařských zpráv bývalé psychiatrické léčebny kdy najde zmínky právě o Tribeči a jeho vlivu na duševní stav jednoho z pacientů, který se v pohoří ztratil, a protože právě toto téma zhodnotí jako pravou bombu, vydá se na průzkum spolu s trojicí dalších lidí.

Zpočátku se zdá, že se záhadné zvěsti nepotvrdí a bomba se nekoná, všechno se ale změní když se do pohoří parta vrátí v tom správném termínu…

Co se mi na filmu opravdu líbilo byly jednak herecké výkony, kamera, ale hlavně hudba a celková atmosféra. Surovost, tajemno a strach, všechno je výstižně zachyceno a jen pro samotnou atmosféru stojí za to film vidět, obzvlášť pokud máte rádi Záhadu Blair Witch.

Kde to podle mě trošku pokulhávalo bylo zpracování příběhu, námět má úžasný potenciál a domnívám se, že by z něj šlo vytřískat více chápu ale, že za 110 minut se to stihnout nedá a navíc nejsem filmový odborník.

Co mě překvapilo hodně byly české titulky (!) doplňující původní znění, což jde odůvodnit tak, že mladší generace slovensky už zkrátka nejspíše dokonale nerozumí a filmaři chtěli vyhovět všem, budiž.

Po překvapivém konci jsme se s přítelem shodli na celkovém hodnocení okolo 60 procent, což je lepší průměr. Nicméně si myslím, že vydání filmu způsobí novou vlnu tribečských průzkumníků kteří budou hledat pravdu, tak jsem zvědavá jestli se třeba na něco nového přijde a dojde k rozuzlení „slovenského trojúhelníku“. Já upřímně nevím, co si o tom všem myslet.

P.S. Pokud máte zkušenosti s pobytem v pohoří Tribeč budu ráda, když mi o nich napíšete 🙂

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.