Velký rozhovor o svatbách

Dnes jsem vyzpovídala Zuzanu, která je odbornicí na svatby. Ať už máte svatbu před sebou, nebo za sebou, myslím, že vás dnešní rozhovor potěší a třeba se dozvíte něco nového 🙂

Zuzko, čemu přikládáte oblibu e-booků v dnešním světě?
Řekla bych, že patří k dnešnímu životnímu stylu. Je to prostě rychlé a pohodlné. Nečekáte až dorazí kniha poštou, neplatíte za poštovné, nepotřebujete na ně místo v knihovně. Za pár kliknutí získáte celý obsah knihy do emailové schránky.

Napsala jste e-book určený nevěstám, proč by si ho budoucí nevěsta měla stáhnout (zdarma) a přečíst?
Internet je plný článků a inspirace na svatbu a těžko se v nich orientuje. Hledáním inspirace se dají ztratit hodiny i dny. Věřte, mám to za sebou 🙂
Můj e-book „Jak na originální svatbu přesně podle vašich představ“ pomáhá nevěstám orientovat se ve svatebních dekoracích a maličkostech. Primárně je určen pro nevěsty, které chtějí ušetřit na dekoracích a mají chuť a odvahu si je samy vyrobit. Nicméně všechny nevěsty v něm najdou inspiraci. Obsahuje např. velkou řadu nápadů na to, čím vyzdobit auto nevěsty, z čeho všeho mohou být jmenovky, že není vývazek jako vývazek, jak si udělat památku na všechny hosty atd. Troufám si říci, že můj e-book ušetří nevěstám mnoho času. Objeví v něm širokou paletu nápadů na dekorace a již nebudou muset hledat jinde. Bonusem navíc je, že když bude nevěsta potřebovat radu, může mi napsat email a já jí ráda pomohu.

Doporučujete více vytvořit a zařídit si svatbu podle sebe nebo zaúkolovat nějakou svatební firmu, která práci odvede za vás?
Myslím, že nelze jednoznačně odpovědět. Abych byla upřímná, podle mě je nejdůležitější, aby byla svatba podle soubenců. Žádné kompromisy v zásadních věcech jen kvůli rodině. Svatbu lze určitě zařídit svépomocí, ale stejně to chce nebýt na plánování sami. Pokud kolem sebe snoubenci mají přátele a rodinu, kteří jim pomohou, ale přitom jim do toho nebudou „kecat“, je to báječné a půjde to samo. Pokud kolem sebe nemají pomocníky nebo neradi organizují, určitě doporučuji obrátit se na svatební koordinátorku. Dalším kritériem v rozhodování, jak pojmout plánování svatby je počet hostů. Čím více hostů, tím je třeba větší organizační tým. Svatbu s více než 120 hosty už je lépe organizovat s profesionální pomocí nebo s pomocí někoho opravdu organizačně schopného.

Jaké jsou současné svatební trendy?
V posledních letech stále roste obliba přírodních a rustikálních svateb v lese nebo na statku. Trendem jsou boho šaty, volné účesy i kytice. Já osobně na trendy moc nedám a radím svým nevěstám, aby spíše než na módu daly na své sny. Je škoda v budoucnosti litovat 🙂

Proč si myslíte, že se mladí lidé nechtějí brát a změní se to ještě někdy vůbec?
Na to bohužel neznám odpověď. Zdá se mi, že lidé dávají přednost pocitu volnosti. Pohled na manželství se dle mého změnil, manželství nemá již takovou váhu. Konflikty se moc neřeší, spíše se utíká, no a z manželství se trošku hůře utíká než ze vztahu. Dnešní dospělí už často bývají z rozvrácených rodin, a tak se jim v manželství hůře věří. Na druhou stranu dnes přibývá snoubenců, co už spolu mají děti. Zdá se, že mnoho z nich objeví důležitost manželství až s dětmi a chtějí být úplnou rodinou. A to mě těší.

Myslíte si, že by se na svatbu měli zvát i lidé, které přes rok skoro nevídáme, ale na svatbu je pozveme, protože je to slušnost?
Ne. Vím, že ne vždy je to snadné. Někdo se pozve sám, někoho nám vnutí příbuzenstvo, ale je to den hlavně těch dvou – snoubenců. Jak jsem již zmínila, dle mého je hlavní, aby ten den byl podle snoubenců. Atmosféru svatebního dne tvoří i hosté, proto je vhodné na to při rozesílání pozvánek myslet. Na druhou stranu, pokud snoubenci chtějí někoho pozvat, i když jen ze slušnosti, tak proč ne.

Jak často Vás nevěsty kontaktují? Pozvala Vás některá z Vašich klientek nebo čtenářek na svatbu?
Mou prací a vášní je výroba svatebních dekorací, které prodávám přes Fler (www.fler.cz/shop/zuzana-atanasov), na svém webu (www.zuzana-atanasov.cz) mám kreativní online kurz „Tvořivá nevěsta“, píši pro nevěsty hodnotné články a nabízím jim poradenství, takže s klientkami komunikuji převážně přes email. Na svatbu mě tedy zatím žádná nepozvala. Nevěsty mi spíše posílají fotky svých výrobků, díky za rady a sdílejí radost z úspěšně zorganizované svatby a to mi bohatě stačí, protože mě to naplňuje nadšením do další práce.

 Co považujete za největší svatební faux-paux?
Upřímně nevím. Myslím, že nevhodné oblečení, špatně napsaná jména, přeřeky apod. se vždy dají vzít s humorem. Asi jím může být některé naprosto nevhodné chování hostů, třeba v důsledku přemíry alkoholu.

Přijde mi, že v dnešní době se hodně lidí bere venku v přírodě, či na statku/farmě, máte stejný názor? Proč tomu tak je a jak to bylo u Vás?
Máte pravdu, přírodní svatby jsou velmi populární. Svatby se opršťují od velkého množství tradic, uvolňují se. Nevěsty si dovolují být více své a opouštějí tradiční podobu svatby. Snoubenci, kteří milují přírodu se jí nevzdávají ani ve svatební den. Příroda je krásná kulisa, je to romantika zadarmo. Statek většinou poskytuje více prostoru na zábavu i klidné povídání a každý si tam najde svůj koutek. My svatbu venku neměli. Brali jsme se téměř před třemi lety a chvilku jsme s myšlenkou přírodní svatby koketovali, ale nakonec vyhrál můj sen svatba v květnu (1.5.) a v Litomyšli. Město a jeho okolí nenabízelo pohodlné místo na čistě přírodní svatbu. Báli jsme se studenného počasí, a tak jsme nakonec zvolili civilní břad v nově zrekonstruovaném klášteře, focení pod rozkvetlými sakurami a hostinu v restauraci. Dobře jsem udělali, protože spadlo pár kapek a bylo chladno. Jsme oba šťastní i po letech, že jsme si splnili své sny a na obě místa se rádi vracíme.

Máte radu pro všechny zadané dívky a ženy, které ale svého milého nemůžou k oltáři dostat?
Mám takové malé doporučení. V první řadě si o tom s přítelem rozhodně promluvte. Když to nepomůže, obrňte se trpělivostí. Možná je to klišé, ale nechte svého milého na pokoji 🙂 Nátlak nepomůže. Občas mu jemně připomeňte, že byste se ráda vdala, a že on je ten pravý. I já si na svatbu musela počkat, brali jsme se po 8 letech vztahu 🙂

Dovedete si představit žít „na psí knížku“?
V žádném případě. Snila jsem o manželství vždy, jsem totiž nenapravitelná romantička 🙂 Žít v manželství s milovaným člověkem je úplně jiný pocit.

 Jaká byla Vaše svatba? Co se nejvíce povedlo?
Nádherná, možná teď ve vzpomínkách ještě hezčí 🙂 Jistě byla jsem nervozní, organizace dala dost práce a probíhala do poslední chvilky, ale měla jsem po boku svého milého a svatbu podle svých představ. A hlavně byla plná toho, co miluji: lidí, lásky, emocí, romantiky, úsměvů a originality. Pár fotek z ní můžete najít v mých článcích nebo na FB stránce Tvořivá nevěsta 🙂 (www.facebook.com/tvorivaNevesta/)

Nejprve bych Vám chtěla poděkovat, za pozvání k rozhovoru a na Váš dynamický blog. Obdivuji kolik jste toho stihla za poměrně krátký čas se svými čtenáři sdílet. Přeji, ať se Vám nejen na blogu dále daří.
A otázka na Vás: Prozradíte mi nějaký svůj životní sen, za kterým jdete, ať už svatební či jiný?

Momentálně si jdu za tím, být dobrou průvodkyní. Co bude dál je ve hvězdách. Co se svatby týče, ráda bych se vdávala asi někde na louce/ na farmě, jelikož díky svojí práci vím, jaké jsou svatby na hradech a zámcích.

 

Související články

1 komentář

  1. Můj svatební ,,sen“ asi znáš. Nechci se vdávat. Ne proto, že bych chtěla volnost. Myslím si, že by se mi na životě nic zásadního neměnilo. Je mi jenom dost nepříjemný ten obřad…

    Zuzaniny odpovědi mi jsou celkem sympatické. Hlavně to zvaní hostů ze slušnosti. Předpokládám, že by z jenom čiré slušnosti také přišli, tak k čemu to je?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.