Za oponou války

Pokud sledujete ČT nebo jste aktivní v twitterové komunitě, jméno Jakub Szántó vám nejspíše nebude cizí. Jestli vůbec netušíte kdo to je, jedná se o válečného reportéra a zpravodaje ČT (nejen) na Blízkém východě.

Ve své prvotině autor vtáhne čtenáře Za oponu války a poukáže na své blízkovýchodní zkušenosti (nechci psát zážitky) z terénu, které následně zprostředkovává se svým parťákem českým divákům prostřednictvím televizních zpráv.

Kniha nemá jednolitý příběh, jedná se spíše o epizodní zkušenosti z různých koutů (nejen) Blízkého východu kam se autor často vrací, protože konflikty neutichají. Ve své práci se setkává s hrůzami, které válka přináší a snaží se je přiblížit pohodlnému divákovi doma u televize. Nechybí mrazivé a nebezpečné momenty, ale ani humor a dojemné příběhy.

Komu bych dílo doporučila? Nejspíše každému, kdo má zájem dozvědět se více informací o tomto koutu světa, pochopit souvislosti. Mělo by to být povinné čtení pro všechny, kteří žijí povrchně a mají pocit, že se u nás žije špatně, přestože netrpí nouzí. Na Blízkém východě je život jiný s mnohdy existencionálními problémy na pozadí dějin, o kterých se snad jednou bude učit.

Klobouk dolů před lidmi jako je Jakub, kteří se dobrovolně vydávají do podobných míst aby informovali veřejnost!

P. S. V dalším měsíci očekávejte články omezeně, pořádně se vrátím v září 🙂

Náhled jsem udělala v Canva. com.

Související články

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.