Pokud mě sledujete už delší dobu tak možná víte, že se zajímám o lepší přístup k přírodě. Více jsem o tom psala tady. Taky charitativní pomoc nevynechávám, což zahrnuje pomoc zvířátkům, ale i lidem a takového téma se dneska dotkneme.
Včerejší díl jednoho pořadu v televizi mi vnukl nápad. Taková osvěta v televizi, která nás donutí nad věcmi přemýšlet, má smysl. Ten nápad byl takový, podívat se, odkud se vlastně bere moje oblečení, protože některé kousky mám už hezkých pár let z doby, kdy jsem nebydlela s přítelem, a kdy jsme nakupovali v klasických konzumních řetězcích s rychlou módou, prakticky “za pár korun”, a neřešila jsem, odkud vlastně oblečení přišlo, kdo ho vyrobil a za jakých podmínek. Hlavně, že to bylo zrovna “in”, měl to každý a hezky jsem zapadla.
Nájezd na skříň zhodnotím takto: Některé oblečení pochází z Asie (což zahrnuje třeba i Indii). Taky najdu kousky z Portugalska nebo Turecka. Myslím, že nemusím připomínat v jakých podmínkách takové oblečení vzniká, každý to víme. Přesto nepoběžím teď hned do popelnice abych ho vyhodila, spíše takový nákup omezím, popřípadě nahradím.
CC0 1.0.
„Aha, takže další článek o strašných podmínkách v továrnách s oblečením”, říkáte si.
Ale ne, nebojte, moc dobře vím, že takových článků je spousta, takže o podmínkách to nebude. Dneska bych vám chtěla ukázat, kolik může stát fair trade tričko a zamyslet se nad důvody, proč si myslím, že lidi stále dávají přednost “rychlé módě”.
Protože jsem to chtěla změnit, po hledání alternativy byl můj výsledek takový: Objednávka z obchodu Thao. cz. zahrnovala šest kousků, které se mi fakt líbily, už pro pocit, že každý kus je originál.
CC0 1.0.
Když je každý kus originál a nákupem pomůžu, proč tolik lidí koupí tričko za 250 Kč v klasickém obchodě? Tak jsem se nad tím zamyslela a předkládám svoje důvody, proč si myslím, že tomu tak je:
Prvním je ten, že je jednodušší projít pár klasických obchodů s rychlou módou, nanosit do kabiny několik kusů a odejít s tím co se mi líbí nejvíce. U fair trade přece jen může chvíli trvat než se proklikáte, popřípadě vyberete v kamenném obchodě “to právé”, přestože výběr je dobrý.
Za druhý důvod považuju, že mezi lidmi koluje představa, že se jedná o oblečení pro hipíky s dredama, plné mandal, kytiček, spirálek a jiných ornamentů. Co si budeme povídat, spousta lidí se snaží prostě “zapadnout”, hlavně nevyčnívat. Pravda je ale taková, že představy o přesně takovém oblečení ve fair trade obchodech už dávno neplatí, mrkněte třeba tu.
Třetím a největším důvodem jsou peníze, metla lidstva. Ano, je pravda, že si můžete a nemusíte připlatit. Ale tady připlácíte za kvalitu a že je takové oblečení až moc drahé taky už neplatí. Já jsem nakoupila (sice ve slevě) na Thao.cz třeba: Triko za 279 Kč, šaty za 349 Kč nebo bolerko za 199 Kč. Když se na jejich stránky podívám do “normální” kategorie bez slevy, vidím trička za 279 Kč, 300 Kč, atd., takže o moc dražší to fakt není a navíc, pokud toho nakoupíte více, můžete ještě ušetřit oproti fast fashion obchodům, vydrží to déle a nákupem pomůžete, to se vyplatí, no ne :)?
Pixabay.com, CC0 1.0.
Teď si určitě říkáte, že je sice hezké co tady píšu, ale beztak za to mám peníze, či mi zboží přišlo v hrozném stavu.
Tady bych chtěl zdůraznit, že v současné době s nikým nespolupracuju, takže nákup šel z mojí kapsy. Zboží mi přišlo v pořádku a vzorně zabalené, sice jsem na něj čekala delší dobu, než jakou by mi zabral nákup v konzumním obchodě, ale to vůbec nevadí. Ke zboží mi přibalili dáreček a informace o tom jak jsem svým nákupem pomohla, a to se mi líbí.
Abych to shrnula, nechci po vás, abyste teď naběhli ke skříni a všechnu tu rychlou módu nacpali do popelnice to ne, ale pokud vás můžu poprosit, snažte se oblečení nehromadit zbytečně, a taky se zamyslet nad tím, jestli byste nemohli částečně, popřípadě úplně nakoupit fair trade oblečení, které budete hrdě nosit, přestože v okolí budete třeba jediní, i malý krůček je krokem kupředu 🙂
A teď je řada na vás, mých čtenářích, pokud máte na téma svůj názor, tak šup s ním do komentářů, můžete vymyslet třeba i další důvody, proč lidi nakupují “rychlou módu”, ráda si počtu a nebojte se napsat, že stejně jako já, máte i vy doma konzumní řetězce. Důležité je odhodlání ke změně a její zrealizování :), případně mi můžete napsat, proč nikdy nebudete fair trade oblečení kupovat a podporovat, každý slušně vyjádřený názor beru.
Nádhled: Pixabay.com. CC0 1.0.
Já jsem nad tím pořádně popravdě asi nikdy nepřemýšlela a máš pravdu, že někdy si o fair trade oblečení lidé myslí, že se jedná spíš o takové ty hippie věci… Popravdě, myslela jsem si to taky, ale celkem jsi mi otevřela oči, takže příště určitě zvážím, odkud si oblečení koupím. 🙂
Super, Luci, jsem ráda, že jsem snad trošku změnila tvůj názor 😉