Co mě baví na práci v knihovně

knihovna

Konečně mám chvíli čas věnovat se více blogu, a tak toho využiju. V týdnu totiž momentálně nestíhám vůbec nic; každý den chodím do práce, ráno se učím na závěrečné zkoušky do školy, a do toho jsem měla poslední klasické zkouškové. Blázinec.

Dneska tu máme sobotu. Než si odpočinu po náročném týdnu, usednu ke knížce a snad i vyrazím posedět na zahrádku restaurace/kavárny (doufám, že přestane pršet!), napadlo mě s vámi sdílet moje nejoblíbenější chvilky v práci a celkově zhodnotit, co mi na ní přijde fajn. Přeju hezké čtení 😊

1. Možná je to tím, že v knihovně pracuju krátce, ale momentálně si hrozně ráda povídám se čtenáři o knížkách, které si půjčují/vracejí. Zajímají mě názory druhých na něco, co jsem četla, nebo se chystám číst. Když mám chvilku a čtenář nespěchá, pár takto strávených minut mi zlepší den.

notebook

2. Když přijdete k nám do knihovny poprvé, možná se budete cítit ztracení. Pokud si vás všimnu, ráda vám ukážu, kam se vydat, najdu určitou knížku, nebo poradím. Nejčastěji čtenářům pomáhám s orientací v našem fondu, a s vysvětlením určitých služeb (třeba MVS). Čtenář je vděčný a já se cítím užitečně. Přijde mi, že lidi ocení váš skutečný, nehraný zájem + jsem fakt ráda, že školní teorii uplatním v praxi.

3. Každý den mi pod rukama projde knížek hodně, většinou si ale všimnu jenom těch s originálními/bizarními názvy. Baví mě takové kousky nacházet. Napadlo mě, že bych časem mohla sepsat článek s představením takových titulů. Co vy na to?

kniha

Celkově mě na knihovnické práci baví, jak je různorodá a pestrá. I když jsou dny, kdy se toho zase tolik neděje. Baví mě zůstávat v obraze v tom smyslu, že mám celkem přehled o tom, jaké knížky právě vyšly a co nabízí ostatní knihovny. Rostu i jako osobnost. Díky práci s lidmi si totiž vylepšuju komunikační a jazykové schopnosti (angličtina) a někdy taky potrénuju nervy, asertivitu a vyrovnanost (obzvlášť se mi hodí 2. dohoda). Jenom doufám, že nadšení a energie mi vydrží třeba i za pár let 🙂

Náhled: Canva.com

Související články

8 komentářů

  1. Moc Ti závidím a zároveň přeji takovou práci! Myslím, že mě osobně by to také velmi naplňovalo a moc se mi líbí první bod. Je skvělé, že si takto pokecáš se čtenáři, stejně tak, že máš upřímný zájem! Málo kdy se to vidí a proto to opravdu cením.
    Články, kde by si představovala zajímavé tituly, bych určitě uvítala.

  2. Úplně jsem si vzpomněla na to, když jsem chodila do knihovny a trávila tam s kamarádkama čas čtením 🙂 Ať se ti tam líbí i dál!

  3. Tohle zní jako super práce. Obzvlášť když tě to baví!
    Moc se mi líbí hned ten první bod, jak s někým pokecáš o knihách a hned máš třeba tip, co stojí za to si přešíst!

  4. Upřímný zájem potěší snad každého 🙂 Sice jsem dost velký introvert, ale s knihovníky jsem vždycky prohodila nějaké to slovo velmi ráda. Jsem si jistá, že jsou tvoji čtenáři v dobrých rukou 🙂

  5. To je krásné čtení. Je dobře, že tě práce naplňuje. Knihovnu vnímám jako bezpečné, klidné místo. Dodnes ráda vzpomínám, jak jsem si od naší starší paní knihovnice nechávala jako dítě doporučovat její oblíbené knížky…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.