Informační gramotnost vnímám jako jednu z klíčových dovedností dnešní doby, jelikož informace číhají na každém kroku, je těžké se v nich orientovat, správně je interpretovat a vybrat z nich ty kvalitní. Pojem v sobě zahrnuje kromě všeobecného přehledu, kritického myšlení a praktických dovedností v životě i další věci a jednoznačně se jedná o celoživotní proces učení se nejen ve škole, ale i doma. Vybrala jsem pro vás dvě knížky, které vám s tím pomůžou + jsou napsány čtivě 🙂
Všichni lžou, Seth Stephens-Davidowitz
Moje poslední přečtená kniha rozhodně nesmí v článku chybět. Autorem je vystudovaný ekonom, který se ve svém díle zaobírá vyhledáváním na internetu a následným vyhodnocováním zpracovaných dat. Gró knihy spočívá v tom, že všichni lžeme, sobě i ostatním. Google na rozdíl od nás nelže nikdy a prozradí naše největší tajemství. Při četbě se například dozvíte, jak spolu souvisí rasismus a volby, co jsou nejvyhledávanější internetové stránky a s čím si partneři ve vztahu lámou hlavu, přestože to protějšku nepřiznají. Ve třech slovech: Kvalitní, zajímavé a překvapující, rozhodně doporučuju!
Faktomluva, Hans Rosling (etc.)
Obliba této knihy švédského vědce a lékaře neutichá spíše naopak, pomalu se mi zdá, že kdo ji nečetl jako by nebyl. Zmiňují ji spisovatelé, televizní moderátoři a teď já, protože si myslím, že je důležité abyste pozměnili svou představu o „zaostalém světě“ a „rozvojových zemích“. Je totiž zkreslená, jak se nám autoři pokusí dokázat na základě bublinových grafů, svých zkušeností a výzkumu. Svět se totiž pomalu mění k lepšímu! Zhodnocení: Trocha optimismu nikdy neuškodí navíc se vsadím, že zábavnější statistiku + grafy jste dlouho neviděli.
Pokud máte další tipy na podobné čtení, jsem s nimi 🙂
Náhled: Photo by Tim Bennett on Unsplash
P. S. Další tipy ohledně informační gramotnosti jsem sdílela dávněji tady.