Migrační krize. Oteplování. Změny klimatu. Politická korupce. Díky těmto věcem můžeme propadat skepsi ohledně stavu světa. Jenže, je situace opravdu tak vážná? Nebo za přemíru hrůz může fakt, že negativita a emoce přitáhnou větší pozornost? Jaké knížky vám doporučím, když se potřebujete zorientovat v mase informací, které se na nás valí? A co si o stavu světa myslím? Pojďme se na to podívat.
Momentálně čtu knížku Faktomluva. Je plná statistických údajů a bublinových grafů. Teď jste se určitě zděsili. Chápu, nejeví se to jako čtení na dlouhé podzimní večery. Ale když tento fakt překousnete, dozvíte se zajímavé věci o stavu světa, věřte mi. Autor, mimochodem vědec, v knize vychází z oficálních dat a pomocí různých údajů, například o vzdělání, nebo možném růstu populace ukazuje, jak se svět neustále mění a kupodivu jde dopředu. Kdepak skepse, trochu pozitivna! Svět není zdaleka tak hrůzostrašný, jak si myslíme, taky mě to překvapilo.
Dalším a možná pohodlnějším bojovníkem se světonázorem je netflixový seriál V Billově mozku : dekódování Billa Gatese. Zatím jsem viděla první díl a musím říct, že byl plný zajímavostí a naděje ohledně předčasných úmrtí vlivem špatných hygienických podmínek. Situace v extrémně chudých zemích se mění k lepšímu, to je výborná zpráva!
Teď už ale zpátky ke knihám, přináším další tip, konkrétně na dílo Média, lži a příliš rychlý mozek. Jestli totiž v současném světě vnímám něco jako extrémně důležité, je to mediální gramotnost, kterou se sama učím. Tady se dozvíte všechno potřebné ohledně moderního fungování médií a kritického myšlení. Po přečtení budete schopní prokouknout fakenews, clikbaity, nebo hoaxy související s naším světonázorem. A to se vyplatí!
O knize jsem se dozvěděla díky blogu Stylish Coffee.
A jak vlastně momentálně vnímám svět? Zprávy přijímám převážně skrz internet, občas čtením novin. Nejednou jsem se nechala nachytat různými clickbaity vedoucí ke skepsi. Teď už si dávám větší pozor, učím se informace oveřovat a pochytat souvislosti. Pobytem venku získávám dojmy ze “skutečného světa”. Myslím, že je to důležité, přestože nás obklopuje spousta problémů, ty rozhodně nezlehčuju. Situace nemusí být dobrá, ale zároveň se zlepšuje v určitých ohledech (jak si přečtete ve Faktomluvě). Snažím se taky trošku ovlivnit to, co ovlivnit jde, třeba lepší přístup k přírodě. Věřím, že každá doba měla “něco”.
3 tipy zmíněné v článku pro pohodlného čtenáře: Faktomluva, Média, lži a příliš rychlý mozek, V Billově mozku : dekódování Billa Gatese.
Náhled je z Canva.com.
A co váš pohled na svět? Jde to s námi z kopce? Dejte mi o tom vědět, budu ráda :)! Znáte další podobné knihy? Jsem s nimi!
Musím říct, že nad světem přemýšlím každý den a někdy z toho všeho mám takový pocit zoufalství. Že nikoho doopravdy nezajímá, co se děje a jak moc si tu naši krásnou planetu ničíme a všichni se budou hrozně divit až bude pozdě. Tvůj článek mě překvapil, ale je opravdu příjemné si přečíst i něco pozitivního, takže díky za to. Určitě souhlasím, že každá doba měla něco a asi to tak bude vždy, nemůže být nic perfektní.
Prozatím se snažím dělat pro planetu, co můžu, pomalu si zjišťuji, učím se a předělám návyky, přemýšlím, proč a co kupuju, jestli to využiju atd. Do dalšího roku to chci zase posunout, tak uvidíme 🙂
Děkuji za tvůj komentář 🙂 Určitě s ním souhlasím.