Můj den v knihovně

knihovna3

Minulé léto jsem na blogu psala o tom, jak probíhá den v kůži průvodce na památkovém objektu. Dneska vám přiblížím, co dělám v knihovně; od ranního kafe a snídaně, až po zamčení dveří. Třeba vás překvapí, co všechno moje práce obsahuje 🙂

Poznámka na začátek: Pracuju na směny a mám několik kolegů. Den knihovníka se tak může lišit podle velikosti knihovny. Většinou máme rozdělené činnosti a nikdo nedělá všechno naráz.

8:00 Přicházím do práce, dám kafe, pokecám s kolegy.

 8:30 Chystání objednaných knížek, o které si čtenáři požádali online. Zároveň ruším nevyzvednuté objednávky.

8:40 Vybírám bibliobox, což je krabice u vchodu do knihovny, kam čtenáři můžou vhodit knížky. Následně knížky odepisuju z konta. Kdo má pokutu, musím ji zaznamenat. Stejně postupuju  v případě, že je knížka poničená.

9:00 Vrácené knížky roztřídím tak, abych řazením fondu (vrácením knížek na regál) strávila co nejmíň času.

9:05-9:15 Řadím knížky zpátky do regálu, rovnám je. Přes den musím několikrát zopakovat, protože jsou věčně rozhrabošené.

9:30  Otevíráme. Tradičně se dovnitř nahrnou první nedočkavci. Od teď až do konce směny dělám tyhle činnosti; registrace nových čtenářů, vybírání pokut, vrácení a půjčení knížek, chystání objednávek, řazení do fondu, vybírání biblioboxu, pomoc čtenářům s hledáním knížek a orientací v knihovně.

19:00 Odcházím domů, den je za mnou. Někdy náročný, jindy příjemně ubíhající. 

Související články

4 komentáře

  1. Tohle je hezký článek, takové milé přiblížení, co vlastně tvoje práce obnáší. Myslím, že by mě to taky dost bavilo. Jen ta pracovní doba se mi zdá být dost dlouhá, tak snad to byla jen výjimka. 🙂

    1. Co vím, tak v hodně knihovnách je pracovní doba osm hodin (i kdyz pro veřejnost je otevřeno třeba jen 4 hodiny) a hodně to bývá do večera 🙂

  2. Teda, to je ale krásná práce. Já miluji knihy a ráda jsem vždy chodila i knihovny a několikrát mě napadlo, že to musí být hezká práce.
    Co mě ale překvapilo je, že děláš od 8-19, to mi přijde šílené! Možná jsem ale jen rozmazlená svou prací 😀

    1. Vidíš, ani jsem se nezamyslela nad tím, jakou blbost píšu :O Ve skutečnosti pracuju 8 hodin denně, ale je fakt, že takhle do večera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.