Než jsem začala pracovat v knihovně, dlouho mi vrtalo hlavou, co se děje uvnitř ve chvíli, kdy je zavřeno pro veřejnost. Jsou knihovníci na place? Pracují třeba šest hodin a zbytek dne sedí doma? Jak to teda je? Pojďme to dneska probrat.
Pracovní doba knihoven se liší podle počtu zaměstnanců a taky velikosti knihovny. Na vesnici knihovník pracuje jen pár hodin v týdnu, ve městě většinou každý den (soboty jak kde). Osobně jsem doteď pracovala od pondělí do pátku 8 hodin. Městské/vědecké knihovny (i ta, ve které pracuju já), jsou pak často otevřeny do večera. Zavíračka nastává někdy mezi 17-22 hodinou. Jo, tohle vás možná překvapilo.
O běžných knihovnických činnostech jsem už psala, co v létě děláme navíc? Ve zkratce se dá říct, že všechno, na co běžně nezbývá tolik času. Začali jsme s vyřazováním fondu. Znamená to, že dlouho nepůjčené knížky stahujeme z regálů. Dávají se do skladu, nabídnou se jiné knihovně, jsou k dispozici k rozebrání, nebo se úplně vyřadí. Kdybychom to nedělali, za chvili nemáme místo na nové knižní přírůstky.
Dále děláme revizi. Při revizi kontrolujeme, jestli jsou knížky na svém místě a případně zjišťujeme, kolik se jich ztratilo. Není to extra zábavné, ale je důležité vědět v jakém stavu je fond. Často se ve stejné chvíli utírají i zaprášené regály. Pro představu uvedu, co dalšího se dá v zavřené knihovně dělat: katalogizovat dokumenty, obalovat je, kontrolovat čárové kódy, zpracovávat knižní dary, budovat kartotéku nových čtenářů…
Jak vidíte, knihovníci se zabaví i ve chvíli, kdy je zavřeno. Se čtenáří je nám však veseleji 🙂
Je super, že se dělíš o to, co se děje v “backstage”. Lidi si mnohdy neuvědomují, co dělají zaměstnaci, když zrovna nejsou s lidmi. A pak třeba jen nadávájí. Učitelky to mají na talíři pořád protože přece nepracují osm hodin denně! Pracují… mnohdy i více. (Ale jediná správná práce je ta u lopaty, přece!)
Já si samozřejmě uvědomuju, že práce knihovnice nespočívá jen v načítání kartiček, ale co přesně všechno děláte, jsem nevěděla, takže jsem ráda, že se to od tebe můžu dozvědět. 🙂
Já jsem ráda, že tuhle práci můžu trochu více přiblížit dokud ji dělám 🙂
Já vždycky chtěla pracovat v knihovně! Je tam strašně super příjemná atmosféra a myslím, že by mě to i hodně bavilo:) Zajímavý článek, mám je od tebe ráda!
Děkuju 🙂 Já je ráda píšu, a pár jich ještě nejspíš na tohle téma vyjde.
Menší pobočka KJM, kam jsem chodila, mívala taky jen 3 týdny v týdnu, i když je ve městě. Na rozdíl od velké centrální Mahenky ale zde bylo možné půjčit zajímavé knížky bez pořadníků a paní knihovnice mi odkládala stranou knížky, o kterých si myslela, že by se mi líbily, takže jsem to tam měla moc ráda. 🙂
Věřím, že pro čtenáře neviditelné práce v pozadí musí být v případě knihovny strašně moc. Vždyť stačí, když někdo regály “rozvrkočí” a knížky nevrátí na správné místo, když se jimi přebírá.
Jj, pro menší městské pobočky to platí taky 🙂