Baletky. Surová zpověď o dospívání na taneční konzervatoři.

Trošku zvláštně napsaná kniha u které mi trvalo, než jsem si zvykla na autorčin styl. Pak už se mi četlo dobře, a stránky ubíhaly jedna za druhou.

Baletky jsou román z prostředí zkostnatělé taneční konzervatoře devadesátých let. Hlavní postavou je mladá dívka, která chce být „nejlepší baletkou na světě“. Aby dosáhla svého snu, je chotna hladovět, neskutečně dřít, fyzicky trpět, a žít daleko od rodičů na pražském intru.

V průběhu čtení, se z malá desetileté holčičky s velkými ideály, stává životem protřelá žena. Ta zjišťuje, že její sen je ve skutečnosti nikdy nekončící noční můra. Útěk z konzervativního prostředí pak nachází v pražských klubech, kde experimentuje s drogama v obklopení pochybné společnosti.

Léta ubíhají, a i kdy se snaží dřít jak nejvíc to jde, baletní Olymp se pořád přiblížit nechce. A tak se sen o taneční kariéře pomalu, ale jistě vzdaluje.

Tohle čtení pro mě bylo zajímavým vhledem do baletního prostředí. Sama si pamatuju boom na přelomu milénia, kdy spousta mých kamarádek navštěvovala baletní kroužky, a snila o baletní kariéře.

Po přečtení jsem se však znovu utvrdila v tom, že být baletkou je tvrdá dřina a nekonečná práce na sobě samé, která se však vyplatí jen hrstce vyvolených. Člověk si pak sám musí srovnat v hlavě, jestli mu to za stojí.

Nicméně Baletky hodnotím jako poutavé, čtivé, a dost drsné dílo, které vybočuje z české prózy.

  • Názor na knihu sepsala před časem i Boudicca.

Náhled: canva.com

Související články

1 komentář

  1. Teri, děkuji za zmínku a jsem moc ráda, že se ti kniha líbila! Taky mi chvíli trvalo se do Baletek začíst, hlavně kvůli místy až slangovému jazyku, ale jakmile se tak stalo, nemohla jsem se odtrhnout. Je to unikátní knížka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.